لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

پناهجوی معترض ایرانی در استرالیا: اگر از هوش رفتم نجاتم ندهید


عکس آرشیوی از گروهی از پناهجویان ایرانی که از طریق آب های اندونزی قصد ورود به استرالیا را داشتند - اردیبهشت ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از گروهی از پناهجویان ایرانی که از طریق آب های اندونزی قصد ورود به استرالیا را داشتند - اردیبهشت ۱۳۹۲

یک پناهجوی ایرانی که از حدود ۷ هفته پیش در اعتراض به رد شدن تقاضای پناهندگی‌اش در استرالیا در اعتصاب غذا بسر می‌برد، از مسئولان آن کشور خواست در صورتی که از هوش رفت، برای نجات او اقدامی نکنند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه به نقل از وکیل او نوشت، این پناهجوی ۳۳ ساله ایرانی از حدود چهار سال پیش در استرالیا بوده، اما در پی رد شدن درخواستش برای پناهندگی، دچار آشفتگی شدید روحی شده و از بازگشت به ایران خودداری می‌کند.

به گفته جان لارنس، از این پناهجو که در بازداشتگاهی در شهر شمالی داروین نگهداری می‌شود و هویتش برای محافظت از او فاش نشده، خواسته شده است که به صورت داوطلبانه به ایران باز گردد. اما او می‌گوید در صورت بازگشت به ایران کشته خواهد شد، و از این رو از بازگشت داوطلبانه به کشورش خودداری کرده است.

آقای لارنس در ادامه افزود با آن که استرالیا می‌تواند اقدام به بازگرداندن پناهجویان به کشورهایشان کند، اما تهران از پذیرش افرادی که برخلاف میل خودشان به ایران بازگردانده می‌شوند، خودداری می‌کند.

به گفته او «از این رو قوانین موجود ایجاب می‌کند که وی برای مدت نامحدودی در بازداشتگاه بماند.»

این پناهجوی ایرانی اعتصاب غذای خود را از اول ماه نوامبر (۱۰ آبان ماه) آغاز کرده و تاکنون حدود ۲۰ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده و به دلیل ضعف شدید، از ناحیه زانو و پا احساس درد شدید می‌کند.

با وجود این، به گفته آقای لارنس، وی همچنان برای ادامه اعتصاب غذای خود مصمم است.

XS
SM
MD
LG