لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

دولت استرالیا متهم به «پنهان‌کاری» در مورد شرایط اردوگاه‌های پناهجویان شد


عکس آرشیوی از پناهجویانی که به قصد ورود به استرالیا در یک پایگاه پلیس در سورابای در شرق جاوه بسر می بروند.

درپی طرح اتهام‌هایی علیه دولت استرالیا درباره سرپوش گذاشتن بر مشکلات احتمالی روحی و روانی در اردوگاه‌هایی که برای اسکان پناه‌جویان در خارج از کشور برپا کرده، کمیسر حقوق بشر استرالیا روز پنجشنبه گفت دولت باید در مورد شرایط حاکم بر آن اردوگاه‌ها صداقت به خرج دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخیراً گزارش‌هایی از یک اردوگاه در جزیره کریسمس، از مناطق تحت حاکمیت استرالیا در اقیانوس هند، منتشر شد که در آنها از قصد چندین نفر برای خودکشی خبر داده شده بود. این افراد مادرانی هستند که در بازداشتگاهی در آن اردوگاه نگهداری می‌شوند.

انتشار این اخبار موجب شد شرایط موجود در اردوگاه‌های پناهجویان، بویژه آنهایی که در خارج از خاک استرالیا هستند، زیر ذره‌بین قرار بگیرد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این مادران به این باور که اگر فرزندان آنها یتیم و بی‌سرپرست باشند، آینده بهتری خواهند داشت، اقدام به خودکشی کرده‌اند.

پیتر یانگ (Peter Young) مدیر پیشین یک سازمان بین‌المللی که به بازداشتگاه‌ها و اردوگاه‌ها خدمات خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌کند، با اشاره به قوانین مربوط به نگهداری کودکان پناهجو در اینگونه اردوگاه‌ها، می‌گوید اطلاعاتی را گردآوری کرده که نشان می‌دهد مشکلات روحی و روانی «قابل‌توجهی» در میان تعدادی از کودکان پناهجویی که در این اماکن در بازداشت بسر می‌برند، وجود دارد.

به گفته این روانپزشک مطرح استرالیایی، اداره مهاجرت استرالیا در تلاش بوده تا بر وسعت بیماری‌های روحی و روانی موجود در این اردوگاه‌ها سرپوش بگذارد و در این زمینه پنهانکاری کند.

در پی اظهارات آقای یانگ، نهاد ملی حقوق بشر استرالیا خواستار رسیدگی به وضعیت کودکان ساکن در آن بازداشتگاه‌ها شده و از مسئولان خواسته تا آنها را تحت درمان قرار بدهند.

دولت استرالیا این اتهامات را رد کرده و گفته به محفاظت از کودکان در مقابل هرگونه سوء استفاده یا آزار متهد است.

این نخستین باری نیست که از دولت استرالیا بخاطر شرایط نامناسب اردوگاه‌های پناهندگان انتقاد می‌شود. اوایل سال جاری نیز گزارش‌هایی مبنی بر شرایط نامناسب بهداشتی و درمانی در اردوگاه پناهجویانی که از استرالیا به پاپوآ گینه نو فرستاده شده بودند منتشر شده بود. درپی شکایت‌های فراوان در این باره، روزنامه گاردین خبر از جایگزینی کادر درمانی استرالیایی مستقر در آن بازداشتگاه پناهجویان مانیوس با پزشکان و پرستاران بومی یا فیلیپینی خبر داد.

دولت استرالیا، پناهجویانی که سعی می‌کنند از طریق دریا و بطور غیرقانونی وارد آن کشور شوند را به کمپ‌های دور‌افتاده در جزیره مانوس یا جزیره کوچک نائورو در اقیانوس آرام می‌فرستد و تلاش می‌کند تا از ورود آنها به خاک استرالیا جلوگیری کند. شمار زیادی از ایرانی‌ها نیز در سال‌های اخیر سعی کرده‌اند از طریق کشورهای جنوب شرق آسیا، به طور غیرقانونی به استرالیا بروند و در آنجا پناهنده شوند.

زمستان سال گذشته، رسانه‌های ایرانی از کشته شدن یکی از پناهجویان ایرانی که در اردوگاه پاپوآ گینه نو در بازداشت بود، خبر دادند و دولت استرالیا را متهم به «بدرفتاری و اعمال خشونت» متهم کردند.

XS
SM
MD
LG