لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

آسوشیتدپرس: توافق ایران و استرالیا برای بازگرداندن پناهجویان ایرانی


جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا پیش از این در سفر به تهران موضوع بازگشت پناهجویان را طرح کرده بود
جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا پیش از این در سفر به تهران موضوع بازگشت پناهجویان را طرح کرده بود

استرالیا امیدوار است هزاران پناهجوی ایرانی را به کشورشان بازگرداند. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از مقامات استرالیایی نوشته است که این موضوع در جریان توافقی میان مقامات کانبرا و تهران به تصویب رسیده است.

مذاکرات میان جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا و همتای ایرانی‌اش محمد جواد ظریف به مرحله نهایی رسیده است و تهران متعهد شده تا از این پس ضمن پذیرش پناهجویان ایرانی ساکن استرالیا، آنان را مورد مجازات و تعقیب قضایی قرار ندهد.

قرارداد نهایی قرار است هفته آینده و در جریان سفر آقای ظریف به استرالیا امضا شود.

خبر این مذاکرات نخستین بار در روزنامه غرب استرالیا منتشر شد و سخنگوی وزارت امور خارجه استرالیا آن را تایید کرده است .

دولت استرالیا اعلام کرده که بیشتر ایرانیان متقاضی پناهندگی از این کشور پناهندگان اقتصادی هستند .

این قرار داد ممکن است بیش از ۹ هزار متقاضی پناهندگی از استرالیا را شامل شود. از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر از سوی دولت استرالیا به جزایری در اقیانوس آرام مثل پاپوا گینه نو و نائورو فرستاده شده‌اند. پناهجویانی که اخبار مختلفی از وضعیت نامناسب آنها در این کشورها و همچنین درگیری ساکنان محلی با آنها منتشر شده است.

روز گذشته نیز اعلام شد که یک زوج پناهجوی ایرانی که از استرالیا به کامبوج فرستاده شده بودند ترجیح داده‌اند به ایران بازگردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام وزارت کشور کامبوج گزارش داد این زوج ایرانی که در ماه ژوئن گذشته از جزیره نائورو به کامبوج منتقل شده بودند یک ماه پیش به ایران بازگشتند.

به گفته این مقام، بر پایه یک برنامه چهار ساله، تا کنون پنج نفر از نائورو به کامبوج منتقل شده و در آنجا ساکن هستند.

مدافعان حقوق پناهندگان گفته‌اند که برنامه اعزام پناهجو از استرالیا به کامبوج برنامه ای ناموفق بوده و به جایگاه بین‌المللی استرالیا آسیب زده است.

XS
SM
MD
LG