لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

اعتراض ایران به استرالیا به خاطر قتل پناهجوی ایرانی


کمپ پناهجویان در پاپوآ گینه نو
کمپ پناهجویان در پاپوآ گینه نو
ایران می گوید پناهجویی که در دومین درگیری هفته جاری در یک کمپ پناهجویان پاپوآ گینه نو در جزیره مانوس کشته شد، یک فرد ایرانی بود.

مقامات استرالیایی می گویند در این درگیری یک پناهجو کشته شد و دست کم ۷۷ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز سه شنبه حسین میر فخار، مدیرکل کنسولی وزارت امورخارجه، در دیدار با سفیر استرالیا در تهران، «به بدرفتاری و اعمال خشونت منجر به قتل یک ایرانی» اعتراض کرد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل کنسولی وزارت امورخارجه ایران از استرالیا خواست برخورد با پناهجویان را بر اساس «اصول انساندوستانه» اصلاح کند و به پرونده قتل پناهجوی ایرانی «رسیدگی فوری» کند و نتیجه آن را اعلام کند.

وزیر مهاجرت استرالیا پناهجویان را متهم کرده است که قصد فرار از مرکز نگهداریشان را داشتند و آنها را مقصر دانست.

برخی از گروه های حقوق بشری با اظهارات وزیر مهاجرت استرالیا مخالفند و می گویند روستاییان محلی با قمه، لوله، چوب و سنگ به مرکز پناهجویان حمله کردند.

شمار زیادی از ایرانی ها در سالیان اخیر سعی کرده اند از کشورهای جنوب شرق آسیا، به طور غیرقانونی به استرالیا سفر کنند و در آنجا پناهندگی بگیرند. تعداد بسیاری در این مسیر غرق شدند.

دولت محافظه کار استرالیا، پناهجویانی که از طریق آب سعی می کنند وارد این کشور شوند را طبق سیاست خود، به کمپ های دور افتاده جزیره مانوس یا جزیره کوچک نائورو در اقیانوس آرام می فرستد و سعی می کند از ورود آنها به استرالیا جلوگیری کند.
XS
SM
MD
LG