لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

یک زوج ایرانی در کمپ پناهجویان نائورو مورد حمله قرار گرفتند


یک زوج ایرانی در کمپ پناهجویان نائورو مورد حمله قرار گرفتند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

یک زن و شوهر ایرانی دوشنبه شب، شانزدهم مارس، در حالی که با موتورسیکت در منطقه کمپ پناهجویان نائورو تردد می‌کردند، با سنگ توسط افراد محلی مورد حمله قرار گرفته و به گفته شاهدان از ناحیه سر و صورت دچار خونریزی و بریدگی شدند.

بنابر گزارش گاردین، این زوج پس از حمله دچار خونریزی شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. آنها ساعت ده شب محل یک هتل در شهر یارن را ترک کرده بودند که مورد حمله افراد محلی قرار گرفتند. به گفته شاهدان محلی، پس از پرتاب سنگ توسط افراد محلی به این دو پناهجوی ایرانی آنها به دلیل اصابت یک سنگ بزرگ بر صورت مرد از موتور به زیر پرت شده‌اند. عابران این دو نفر را در حالی که یکی از آنها بیهوش شده و از ناحیه صورت به دلیل ضربه سنگ خونریزی داشت، یافتند.

این افراد پس از انتقال به بیمارستان مورد درمان قرار گرفته‌ و گفته می‌شود حال مرد پس از ساعتی بهبود یافته و بهوش آمده است.

این حمله از جمله آخرین حملاتی است که به پناهجویانی می‌شود که توسط دولت استرالیا برای اسکان به جزیره نائورو اعزام می‌شوند. پیشتر گزارش شده بود در طول ماه‌های گذشته میزان خشونت نسبت به پناهجویانی که به این جزیره اعزام شده‌اند افزایش یافته است.

در ماه جاری یک سلسله تظاهرات توسط پناهجویان در این جزیره برای اعتراض به سیاست‌های دولت استرالیا در برابر آنها برگزار شده که موجب تنش بیشتر بین افراد محلی و پناهندگان شد.

به عنوان نمونه، در یک تصویر ویدیویی که چندی پیش از تظاهرات این افراد توسط یکی از پناهندگان تهیه شده بود مردی که لباس شخصی داشته اما در بین نیروهای پلیس دیده می‌شده است با مشت به این تظاهر کننده حمله کرده و یا در یک مورد دیگر پلیس طی حمله به کمپ پناهندگان باعث شد یک کودک شش ساله دو دندان خود را از دست بدهد. زمانی که پلیس حمله کرده است، این کودک در بین خانواده خود در کمپ به سر می‌برد.

همچنین این کمپ در نائورو بارها از بین بیرون توسط افراد ناشناس مورد حمله با سنگ قرار گرفته است.

از سوی دیگر بنابر دستور پلیس، کلیه پناهجویان از رفتن به مناطق مهم جزیره مانند بیمارستان، مدارس، مجلس محلی، بنادر و فرودگاه منع شده اند.

تنش بین مردم محلی و پناهندگان در این جزیره پیش از این تظاهرات نیز وجود داشته است اما به نظر می‌رسد با این تظاهرات شدت یافته.

در ماه نوامبر گذشته یک پناهجوی ایران چشم چپ خود را در اثر حمله افراد محلی با سنگ از دست داد. همچنین در همان ماه نامه‌هایی توسط افراد محلی در کمپ پناهجویان انداخته شده بود که به آنها هشدار می‌داد هرچه سریعتر این جزیره را ترک کنند. این نامه‌ها توسط افرادی موسوم به «جوانان نائورو» امضا شده بود.

آنها در نامه‌ها اشاره کرده بودند در صورتی که پناهجویان در جزیره باقی بمانند و شغل بگیرند و یا با زنان این جزیره رابطه برقرار کنند باید منتظر عواقب بد آن باشند.

آنها بر این باورند که پناهجویان تمام فرصت‌های شغلی را از آنها گرفته‌ و در جامعه کوچک آنها بدبختی به باور آورده‌اند.

در ماه اکتبر گذشته نیز چهار نوجوان پناهجو از سنین بین ۱۵ تا ۱۷ سال مورد حمله گروهی از مردان نائورویی قرار گرفتند که یکی از آن ها از ناحیه سر مجروح شده است.

«این رینتول» یکی از اعضای یک سازمان حمایتی از پناهجویان اشاره می‌کند که این پناهجویان در وضعیت خطرناکی به سر می‌برند. او تاکید می‌کند«در اداره پلیس هیچ گزارش ثبت شده در خصوص حمله به پناهجویان این جزیره وجود ندارد. در برخی موارد حتی پلیس حاضر به آمدن به سر صحنه نیست.»

او همچنین ادامه می‌دهد که برای پناهجویان در این جزیره آینده روشنی وجود ندارد و ساکنان بومی جزیره اجازه ساماندهی به آنها را نمی‌دهند. این در حالی است که دولت استرالیا سالیانه ده میلیون دلار بابت هزینه‌های استقرار موقت پناهجویان در جزیره نائورو می‌پردازد.

اعتراض پناهجویان به دلیل همین موارد خشونت‌ آمیز همچنان ادامه دارد. در همین مورد، دادگاه محلی ده نفر از معترضین از جمله سه نوجوان را برای توضیح در مورد تظاهرات‌های اعتراضی روز چهارشنبه به دادگاه فرا خوانده است. به طور روشن هنوز مشخص نشده که این افراد با چه اتهامی روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG