لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

پناهجوی ایرانی که در اردوگاه نائورو خودسوزی کرده بود جان باخت


به رغم اعتراضات بسیاری، دولت استرالیا هنوز سیاست های سخت گیرانه خود را در ارتباط با پناهجویان غیرقانونی ادامه می دهد
به رغم اعتراضات بسیاری، دولت استرالیا هنوز سیاست های سخت گیرانه خود را در ارتباط با پناهجویان غیرقانونی ادامه می دهد

یک پناهجوی ایرانی که در اردوگاه نائورو در اعتراض به وضعیت پناهجویان خود را به آتش کشیده بود، جان خود را از دست داد.

این پناهجو که امید، ۲۳ ساله و متاهل معرفی شده است، همزمان با سفر هیاتی از کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد و در اعتراض به سیاست‌های دولت استرالیا در مورد پناهجویان اقدام به خودسوزی کرده بود.

دفتر مهاجرت استرالیا گفته است که امید پس از اقدام به خودسوزی، برای درمان از طریق هوایی به یک بیمارستان در استرالیا منتقل شده بود.

ایان رینتول فعال حقوق بشر و مدافع حقوق پناهندگان از شهر سیدنی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، دولت استرالیا همچنان به سیاست‌های سختگیرانه خود در این زمینه ادامه می‌دهد و پناهجویان همچنان در شرایطی مانند "جهنم" نگهداری می‌شوند.

وی با بیان این که مدت زیادی طول کشید تا امید به بیمارستانی در استرالیا منتقل شود، گفت "بیش از ۲۴ ساعت طول کشید و وقتی به استرالیا رسید، دیگر برای درمان او خیلی دیر شده بود."

به گفته آقای رینتول به رغم اعتراضات، هنوز در وضعیت پناهجویانی که به صورت غیرقانونی قصد ورود به استرالیا داشتند و اردوگاه‌هایی خارج از ان کشور نگهداری می‌شوند، بهبودی حاصل نشده است.

استرالیا از پذیرفتن پناهجویانی که می‌خواهند از طریق دریا به این کشور برسند خودداری می‌کند و آنها را به اردوگاه هایی در جزایر کوچک نائورو و پاپوا گینه نو دراقیانوس آرام می‌فرستد.

وزیر مهاجرت استرالیا گفته است حوادثی چون خودسوزی این پناهجوی جوان ایرانی، تغییری در سیاست‌های مهاجرتی آن کشور نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG