لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۵

تنزل ارزش سهام بازارهای آسیا


بازار سهام توکیو - عکس از آرشیو

روز دوشنبه با تعطیل بازار بورس نیویورک به مناسبت گرامیداشت مارتین لوتر کینگT بازارهای بورس جهان رونقی نداشت.

اقتصاد چین در سه ماهه منتهی به دسامبر ۷.۷% رشد داشت، که نسبت به سه ماهه قبل، یک درصد کاهش نشان می دهد. رشد اقتصاد چین در طول سال ۲۰۱۳، همچون سال قبل، ۷.۷% بود – این پایین ترین نرخ رشد اقتصاد چین از سال های دهه ۱۹۹۰ میلادی است.

میزان رشد اقتصادی چین بسیار بالاتر از ایالات متحده، ژاپن و اروپاست. با این همه، سقوط غیرمنتظره و سریع آن از نرخ های دورقمی دهه های قبل، طرح های دولت کمونیست چین برای پیشبرد رشد پایدار اقتصادی براساس مصرف داخلی و کاهش اتکا بر تجارت و سرمایه گذاری را با پیچیدگی مواجه کرده است.

ایوان لوکاس، استراتژیست بازار در شرکت آی جی استرالیا می گوید: «شکوفایی اقتصاد چین رو به پایان است. اما تقاضای پایدار به همان اندازه اهمیت دارد.»

امروز در معاملات بازارهای اروپا، شاخص کل سهام شرکت اف تی اس ای ۱۰۰ با تغییر اندکی به ۶،۸۲۸.۱۹ ، و سهام دی اِی اکس آلمان با %۰.۳ تنزل به ۹،۷۱۵.۲۸ رسید. ث آ ث ۴۰ فرانسه با یک درصد افزایش به ۴،۳۳۰.۶۶ افزایش یافت.

در بازارهای آسیا، شاخص کل سهام نیکی ۲۲۵ ژاپن با سقوط ۰.۶% به ۱۵،۶۴۱.۶۸ رسید. شاخص سهام مرکب شانگهای چین با تنزل ۷% به ۱،۹۹۱.۲۵رسید و سهام هان سنگ هنگ کنگ هم ۰.۹% تنزل کرد و ۲۲،۹۲۸.۹۵ را نشان می داد. شاخص سهام اس اند پی/ اِی اس اکس ۲۰۰ استرالیا دو دهم درصد کاهش یافت و به ۵،۲۹۵ رسید.

روز جمعه در آمریکا، با درآمد ضعیف شرکت های بزرگ تجاری، وضع بازار سهام وال استریت چندان چشمگیر نبود. سهام داو با ۰.۳% ترقی به ۱۶،۴۶۲ رسید، ولی اس اند پی ۵۰۰ یک دهم درصد تنزل کرد و ۱،۸۴۴.۲۱ را نشان می داد.

تحلیلگران می گویند روز سه شنبه که وال استریت بعد از سه روز تعطیلی کار خود را از سر می گیرد، گزارش شرکت های تجاری آمریکا که اخیراً درآمدشان مأیوس کنننده بوده، در کانون توجه خواهد بود. همچنین، پیشاپیش نشست ۲۹ ژانویه بانک مرکزی آمریکا، بازارهای بورس محتاطانه عمل خواهند کرد.

در بازار معاملات کالاهای نیویورک، نرخ عرضه نفت خام برای تحویل در ماه فوریه با ۷۲سنت کاهش در معاملات اینترنتی، به ۹۳.۶۵ دلار در هر بشکه رسید. روز جمعه این قراردادها با ۴۱ سنت افزایش، برابر با ۹۴.۳۷ دلار بود.

ارزش برابری یورو در برابر دلار، از ۱.۳۵۴۲ به ۱.۳۵۵۱ افزایش یافت؛ و دلار آمریکا از ۱۰۴.۱۲ در برابر هر ین ژاپن، به
۱۰۴.۱۵ رسید.
XS
SM
MD
LG