لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

انتخاب دشوار اقتصاد چین: توسعه کیفی یا رشد کمی؟


چین پس از سه دهه نرخ دو رقمی رشد اقتصادی، اکنون خواهان توسعه با کیفیت و تلاش در صیانت از محیط زیست است.

دولت چین روز دوشنبه اعلام کرده است که میزان رشد اقتصادی اش طی سه ماه پایانی سال گذشته کاهش یافته است.

سازمان دولتی آمار چین روز دوشنبه اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی آن کشور طی سال ۲۰۱۲ معادل ۷.۷ درصد برآورد شده است.

تحلیلگران اقتصادی می گویند اقتصاد چین طی فصل آخر سال گذشته به میزان چشمگیری کند شد و عناصری از قبیل صادرات، سرمایه گذاری و حتی میزان تولید از فصل قبل از آن کمتر شده اند.

همزمان با کوشش های دولت چین برای اعمال اصلاحات عمده در آن کشور، کاهش نرخ رشد اقتصادی ممکن است نشانی از آن باشد که دورانی دشوارتر از گذشته پیش روی اقتصاد چین است و نیاز به ثبات بیشتر اقتصادی در عرصه اقتصاد آن کشور محسوس است.

در مجموع، میزان رشد اقتصاد چین طی سال ۲۰۱۳ مثبت و فزاینده بوده است، اما طی فصل پایانی این سال، ورق تا اندازه ای برگشته و همزمان با اصلاحات و تغییرات عمده ای که دولت چین اعمال آنها را در بخش های گوناگون اقتصاد آن کشور بررسی می کند و به تدریج به اجرا می گذارد، توجه به ضرورت حفظ ثبات اقتصادی و مثبت نگاه داشتن نرخ رشد اقتصاد، اهمیت بیشتری می یابد.

پس از سه دهه نرخ دو رقمی رشد اقتصادی که میلیون ها شهروند چینی را از فقر نجات داد اما به محیط زیست آسیب های جبران ناپذیری وارد کرد، اکنون دولت چین خواهان توسعه با کیفیت و تلاش برای استفاده از انرژی پاک و صیانت از محیط زیست است.

پکن می گوید به رغم آن که عملی کردن چنین تغییراتی ممکن است به لطمه جدی به نرخ رشد اقتصاد منتج شود، خواهان اعمال این اصلاحات و پرداختن بهای اجرای آنهاست.

تحلیلگران بازار سرمایه چین معتقدند که انتخاب میان رشد با کیفیت اقتصاد چین و حفظ نرخ بالای رشد اقتصادی و حجم عمده صادرات، انتخابی دشوار است که قانونگذاران، سیاستگران و اقتصاددانان چینی باید در مورد آن تصمیم بگیرند.
مقام های دولت چین می گویند مشکلات دیرین و ریشه داری که طی سال ها انباشته شده، باید رفع شود یا دست کم باید راه های رفع آن به طور جدی مطرح شود.
با این همه، نرخ رشد اقتصادی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، همچنان به میزان چشمگیری بیشتر و قوی تر از ایالات متحده، اروپا و ژاپن است.
XS
SM
MD
LG