لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

شگفتی مدیران آسیایی از تعطیلی دولت فدرال آمریکا


کارگزاران بازارهای سهام آسیا از تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا نگرانند، که این رویداد بر اقتصاد آسیا نیز اثر منفی خواهد داشت.

اقتصاددانان و تحلیلگران بازار سرمایه آسیا می گویند تعطیلی موقت بخش هایی از دولت فدرال آمریکا بر اقتصاد، بهای سهم، میزان فعالیت، و حجم معاملات بازارهای سهام آسیایی اثر منفی خواهد گذارد، به ویژه اگر مدت زمان تعطیلی دولت به چند هفته یا بیشتر بکشد.

وزارت خزانه داری آمریکا هشدار داده که دولت فدرال، ظرفیت استقراض خود را تا پایان ماه اکتبر تکمیل خواهد کرد، مگر آن که قانونگذاران آمریکایی افزایش سقف بدهی را تصویب کنند.

کارگزاران سهام بازارهایی آسیایی می گویند به رغم چالش های موجود، بازار سهام آسیا تاکنون تحت فشار، به خوبی فعالیت کرده است، اما از پیامدهای این چالش ها، کاهش ارزش دلار بوده که به پایین ترین قیمت آن طی ۹ ماه اخیر رسیده است.

رسانه های چین مردم آن کشور را از احتمال تعطیلی پارک ها و موزه های شهرهایی چون واشنگتن آگاه کرده اند تا اگر قصد سفر به آمریکا را دارند، چنانچه لازم می دانند، مسافرتشان را لغو کنند یا زمان آن را تغییر دهند.

از موارد نگرانی دیگر سرمایه گذاران آسیایی اثر تعطیلی دولت آمریکا بر حجم معاملاتی است که میان آمریکا و کشورهای آسیایی انجام می شود.

با این وصف، کارشناسان اقتصادی و اغلب کارگزاران سهام بازارهای آسیایی، معتقدند که بعید به نظر می رسد که چین، این مشکل را به چالشی سیاسی بدل کند یا اساسا آن را با سیاست در آمیزد.

شماری از اقتصاددانان چینی برآنند که آمریکا قاعدتا می تواند از عهده حل این چالش برآید و قانونگذاران آن موفق خواهند شد که به نحوی در این خصوص به توافق برسند.

با این وصف، بسیاری از سرمایه داران، کارگزاران بازار بورس اوراق بهادار، و حتی شهروندان عادی هند، از این بابت نگرانند و می گویند تعطیلی موقت بخش هایی از دولت فدرال آمریکا، برای مردم هند، به ویژه ساکنان شهرهای بزرگ آن، مشکل آفرین می شود، و بیش از همه دامان بازرگانانی را خواهد گرفت که با آمریکا روابط تجاری گسترده ای دارند.
XS
SM
MD
LG