لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

خامنه‌ای در «روز معلم» بدون اشاره به مسمومیت‌ها: معلمان احساس مسئولیت کنند


علی خامنه‌ای
علی خامنه‌ای

هم‌زمان با اعتراضات معیشتی اصناف مختلف از جمله معلمان در ایران، علی خامنه‌ای گفت که معلمان باید در «همه ابعاد احساس مسئولیت» کنند و «فقط مسئله معیشت نیست.»

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت که در ایران به عنوان «روز معلم» شناخته می‌شود، در جمع شماری از فرهنگیان گفت که «احساس مسئولیت در همه ابعاد است» و «فقط مسئله معیشت نیست.»

علی خامنه‌ای با بیان این که «مسئله معیشت البته خیلی مهم است»، گفت: «اما فقط مسئله معیشت نیست. مسئله تجربه‌آموزی و مهارت است.»

این در حالی است که سبد معیشت حداقلی با گذشت تنها چهل روز از آغاز سال ۱۴۰۲، با رشدی سه میلیون تومانی از ۱۸ میلیون به ۲۱ میلیون تومان رسیده است.

همچنین، گزارش‌ها حاکی از آن است که رتبه‌بندی معلمان به درستی انجام نشده و این مسئله نارضایتی معلمان را به همراه داشته است.

علاوه بر دیر اجرا شدن قانون رتبه‌بندی، و معوقات معلمان نیز دیر پرداخت شده و رتبه‌بندی‌ها در مواردی نامتناسب با سابقه و تحصیلات معلمان بوده است و از جمله به فعالان صنفی و معلمان معترض به عنوان جریمه و تنبیه رتبه یک داده شده است.

خامنه‌ای در این سخنرانی اضافه کرد که «از معلم توقع داریم احساس مسئولیت کند» و «معلم شاگرد را مثل فرزند خود بداند.»

علی خامنه‌ای در این سخنرانی به مسائلی از جمله بازداشت فعالان صنفی معلمان، اعتراضات گسترده فرهنگیان، بازداشت گسترده دانش‌آموزان و کشته شدن ده‌ها تن از آنان در جریان اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین مسمومیت‌های دنباله‌دار آنها در پی حمله با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها در استان‌های مختلف ایران اشاره‌ای نکرد و تنها با بیان این که «مدرسه موضوعیت دارد»، گفت که «سعی باید بشود که دانش‌آموز در مدرسه حضور پیدا کند.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین ادعا کرد که روند آموزش و پرورش «از کرونا، فتنه‌ها، اغتشاشات، و ایجاد ناامنی در خیابان‌ها و برخی مسائل دیگر ضربه خورده»، اما درباره مصداق‌های «برخی مسائل دیگر» توضیحی نداد.

در روزهای گذشته ۱۵ تشکل صنفی و مدنی در بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند که با وجود «سرکوب خونین» اعتراضات سراسری در ماه‌های گذشته، جامعه از جمله «معلم، کارگر،‌ سینماگر، هنرمند، فعال مدنی و سیاسی، و پیر و جوان» در مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفته و «جنبش انقلابی مردم ایران، زنده و پویا» است و «آماج اعتراضات تحول‌خواهانه» همچنان ادامه دارد.

این نهادها از همه کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان، و عموم مردم ایران خواستند که با پیوستن به تشکل‌ها و شوراهای محلات و محیط کار، آینده را «متکی بر اراده، اتحاد و همبستگی» شکل دهند و مبارزه خود را برای گذار از جمهوری اسلامی ادامه دهند.

علی خامنه‌ای «زبان فارسی، پرچم کشور، و احساس عزت و افتخار به ایرانی بودن»‌ را مهم دانست و گفت که «باید مفاخر و سوابق فرهنگی، علمی، و تاریخی را به دانش‌آموز تعلیم حقیقی داد.»

تأکید رهبر جمهوری اسلامی بر این موارد در حالی است که نوروز، عید اصلی ایرانیان، به طور عمومی گرامی داشته نمی‌شود و حتی در پیام‌های نوروزی سالانه او سفره هفت‌سین دیده نمی‌شود.

همچنین جمهوری اسلامی از برگزاری مراسم سالانه بزرگداشت روز کوروش بزرگ در آرامگاه او جلوگیری می‌کند.

XS
SM
MD
LG