لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

جمهوری اسلامی حضور در آرامگاه کوروش کبیر را ممنوع اعلام کرد


 پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر
پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر

روز هفتم آبان روز گرامیداشت کوروش بزرگ، بنیانگذار نظام پادشاهی در ایران است، ایرانیان چند سالی است این روز را جشن می‌گیرند و با حضور در پاسارگاد و مقبره کوروش، یاد او را گرامی می‌دارند.

این حرکت عظیم ایرانیان که از سال ۹۵ آغاز شد، بلافاصله با سرکوب حکومت اسلامی روبرو شد و از آن سال مقامات جمهوری اسلامی هر سال با بستن مسیرهای دسترسی به پاسارگاد از حضور مردم بر مزار کوروش جلوگیری کردند.

امسال نیز همزمان با اعتراضات گسترده و فراگیر مردم در همه شهرهای ایران مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند مجموعه‌های تاریخی «تخت جمشید» و «پاسارگاد» از روز پنج آبان تا هفتم آبان تعطیل بوده و حضور مردم در این مکان‌ها ممنوع است. برخی از مردم نیز رخداد حادثه شاهچراغ در شیراز و اعلام تشییع پیکر کشته‌شدگان این حادثه در روز شنبه ۷ آبان را ناشی از ترس حکومت از حضور مردم در پاسارگاد و بزرگداشت روز کوروش می‌دانند.

شماری از رسانه‌ها و افراد وابسته به حکومت اما از اساس منکر این روز بوده و ۷ آبان را روزی جعلی می‌دانند. با این وجود تعداد زیادی از ایرانیان در داخل و خارج کشور اعلام کرده‌اند که روز شنبه ۷ آبان به مناسبت گرامیداشت یاد کوروش بزرگ ، گردهم خواهند آمد.

XS
SM
MD
LG