لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

نظریه‌پرداز «تئوری توطئه» در آمریکا به پرداخت چهار میلیون دلار غرامت محکوم شد


الکس جونز در دادگاه شهر آستین ایالت تگزاس - ۳ اوت ۲۰۲۲
الکس جونز در دادگاه شهر آستین ایالت تگزاس - ۳ اوت ۲۰۲۲

هیئت منصفه دادگاهی در ایالت تگزاس آمریکا روز پنجشنبه به الکس جونز، نظریه پرداز تئوری توطئه، دستور داد بیش از چهار میلیون دلار به والدین یک پسر بچه شش ساله که در تیراندازی در دبستان سندی هوک کشته شد، غرامت بپردازد.

الکس جونز در عین حال میزبان و مدیر چند برنامه‌ رادیویی و وبسایت است که عمدتا اخبار راست‌های افراطی آمریکا را منتشر می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اولین بار است که الکس جونز به خاطر ادعاهای مکررش مبنی بر دروغ‌ بودن مرگبارترین تیراندازی مدرسه در تاریخ ایالات متحده که موجب کشته شدن تعداد زیادی کودک خردسال و معلم شد، از نظر مالی مسئول شناخته شده است.

هیئت منصفه شهر آستین تگزاس هنوز باید تصمیم بگیرد که وی چقدر باید به دلیل ارتکاب «جرائم کیفری» به نیل هسلین و اسکارلت لوئیس که پسرشان جسی در بین ۲۰ کودک و شش معلمی بود که در حمله مسلحانه سال ۲۰۱۲ در شهر نیوتاون ایالت کنتیکت کشته شد، بپردازد.

نیل هسلین، پدر قربانی ۶ ساله دبستان سندی هوک در دادگاه
نیل هسلین، پدر قربانی ۶ ساله دبستان سندی هوک در دادگاه

والدین جسی لوئیس ۶ ساله، حداقل ۱۵۰ میلیون دلار غرامت برای افترا و تحمیل عمدی آسیب عاطفی خواسته بودند.

احتمالاً این آخرین قضاوت علیه جونز - که خودش در دادگاه حضور نداشت - به دلیل ادعاهای او مبنی بر اینکه حمله به دبستان سندی هوک ساختگی بوده و به نفع افزایش کنترل اسلحه انجام شده، نخواهد بود.

تیراندازی دبستان سندی هوک در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲، توسط یک مرد جوان ۲۰ ساله به نام ادم لانزا موجب مرگ ۲۰ کودک و ۶ نفر از کارکنان مدرسه شد. لانزا در همان روز و پیش از کشتار در مدرسه، مادر خود و یک فرد دیگر را کشت و پس از تیراندازی در مدرسه در همان جا جان خود را گرفت.

XS
SM
MD
LG