لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

سنای آمریکا برای بررسی طرح دوحزبی «کنترل اسلحه»‌ آماده می‌شود


کنگره ایالات متحده آمریکا
کنگره ایالات متحده آمریکا

سنای آمریکا روز پنجشنبه یک طرح دوحزبی درباره کنترل اسلحه را که حامیان آن امیدوارند به مهار تیراندازی‌های دسته‌جمعی در این کشور کمک کند، بررسی می‌کند.

این طرح در صورت تصویب، نخستین محدودیت وضع‌شده توسط کنگره علیه اسلحه طی چند دهه خواهد بود.

این طرح ٨٠ صفحه‌ای موسوم به «قانون جوامع ایمن‌تر» ضمن تشویق ایالت‌ها به دور نگه داشتن اسلحه از دست کسانی که خطرناک تلقی می‌شوند، بررسی‌های پیشینه خریداران احتمالی اسلحه را که در نوجوانی محکوم به خشونت خانگی یا جرایم عمده شده‌اند، تشدید می‌کند.

این طرح اما اقدامات گسترده‌تر مورد حمایت جو بایدن و دموکرات‌ها، از جمله ممنوعیت استفاده از تفنگ‌های تهاجمی یا اسلحه‌های دارای خشاب با ظرفیت بالا، را در بر نمی‌گیرد. رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تیراندازی‌های دسته‌جمعی در بوفالو، نیویورک، و یووالدی، بار دیگر خواستار اقدام برای مهار این پدیده مرگبار شده است.

طرح مزبور جهت غلبه بر مانع رویه‌ای سنا نیازمند حمایت دست‌کم ۶۰ سناتور است و نظر به تقسیم ۵۰ به ۵۰ کرسی‌های مجلس سنا، می‌بایست حداقل ١٠ قانونگذار جمهوریخواه از آن حمایت کنند. با توجه به اعلام حمایت ۱۴ جمهوریخواه از این طرح، دموکرات‌ها خوشبین هستند که طرح‌شان روز جمعه از تصویب نهایی سنا بگذرد.

سناتورهای جمهوری‌خواه حامی این طرح می‌گویند حقوق مالکان قانون‌مدار اسلحه را تضعیف نمی‌کند. اما انجمن ملی سلاح، به عنوان بزرگ‌ترین لابی اسلحه در آمریکا، مخالف طرح پیشنهادی دموکرات‌ها است.

جان کورنین، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، هفته گذشته به هنگام بحث درباره محتوای این طرح در تجمع حزب خود با انتقاد شرکت‌کنندگان روبه‌رو شده بود.

XS
SM
MD
LG