لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

تلاش برخی قانون‌گذاران آمریکایی برای تصویب طرح منع خرید و فروش سلاح‌های تهاجمی


یادبودی در مقابل تابلوی دبستان راب در شهر یوالده ایالت تگزاس برای از دست رفتگان در حمله مسلحانه به این مدرسه- آرشیو
یادبودی در مقابل تابلوی دبستان راب در شهر یوالده ایالت تگزاس برای از دست رفتگان در حمله مسلحانه به این مدرسه- آرشیو

هیئتی در مجلس نمایندگان ایالات متحده تحت کنترل دموکرات‌ها، روز چهارشنبه بحث در مورد طرح ممنوعیت خرید و فروش برخی از تفنگ‌های تهاجمی، مثل تفنگ‌هایی که از آنها در تیراندازی‌های جمعی اخیر در آمریکا استفاده شده، و همین‌طور تصویب طرحی که اجازه شکایت قانونی علیه سازندگان سلاح گرم را می‌دهد، آغاز کرد.

این طرح‌ها با شانس کمی در سنا روبرو هستند، چرا که برای ارائه آنها در مجلس، دست‌کم به رای مثبت ۱۰ نماینده جمهوری‌خواه نیاز هست.

جمهوری‌خواهان در گذشته با استناد به متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که حق حمل سلاح را به آمریکایی‌ها می دهد، طرح‌های مشابه گذشته را رد کرده‌اند.

از مجموع ۴۰۰ میلیون اسلحه‌ای که برآورد می‌شود در ایالات متحده باشد، حدود ۵ درصد تفنگ‌های نیمه‌خودکار سبک تهاجمی هستند.

در یکی از تازه‌ترین موارد خشونت با اسلحه نوجوانی در روز ۲۴ مه وقوع یک تیراندازی در دبستانی در شهر یوالدی ایالت تگزاس، با استفاده از یک سلاح تهاجمی ۱۹ کودک و دو معلم را کشت.

در مراسم جشن استقلال آمریکا در ۴ ژوئیه نیز هفت نفر در یک تیراندازی جمعی با تفنگ تهاجمی جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

ده روز پیش از آن یک مهاجم سفیدپوست نژادپرست روز ۱۴ مه در سوپرمارکتی در محله سیاه‌پوست‌نشین شهر بوفالوی ایالت نیویورک با استفاده از همین نوع سلاح ۱۰ نفر را کشت و سه نفر را مجروح کرد.

با این حال، ماه گذشته جمهوری‌خواهان با بالا بردن سن مجاز و قانونی برای خریدن تفنگ‌های نیمه اتوماتیک تهاجمی از ۱۸ سال به ۲۱ سال، مخالفت کردند.

XS
SM
MD
LG