لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

هشدار عفو بین‌الملل: احمدرضا جلالی در خطر اعدام تلافی‌جویانه است


پوستر نصب شده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی مقابل سفارت ایران - آرشیو
پوستر نصب شده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی مقابل سفارت ایران - آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۲۳ خرداد با انتشار یک فراخوان اقدام فوری اعلام کرد که احمدرضا جلالی، زندانی دو تابعیتی در ایران، در خطر اعدام «تلافی‌جویانه» قرار دارد.

عفو بین‌الملل بار دیگر از غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی و آزادی فوری او شد.

این نهاد در اطلاعیه خود بازداشت احمدرضا جلالی را «خودسرانه» توصیف کرده و نوشته که جمهوری اسلامی این پژوهشگر را به «گروگان» گرفته است.

عفو بین‌الملل از همگان خواسته است که با نوشتن نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران برای لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی و آزادی او تلاش کنند.

این نهاد مدافع حقوق بشر می‌گوید جمهوری اسلامی به دلیل برگزاری دادگاه حمید نوری در سوئد، این زندانی ایرانی-سوئدی را به اجرای حکم اعدام تهدید می‌کند.

حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج، به «قتل عمد» و «ارتکاب جنایت جنگی» از طریق دست داشتن در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ متهم شده است. جلسات محاکمه او در سوئد اواسط اردیبهشت امسال به پایان رسید و رأی دادگاه قرار است یک ماه دیگر اعلام شود.

حمید نوری آبان سال ۹۸ در بدو ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد و از آن زمان در سوئد زندانی است.

طی ماه‌های گذشته برخی رسانه‌ها از احتمال مبادله او با احمدرضا جلالی خبر دادند، اما مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، سوم خرداد این احتمال را رد کرد.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد که پرونده احمدرضا جلالی در مرحله اجرای حکم قرار دارد و تعیین زمان اجرای حکم بر عهده دادستان و مسئول اجرای حکم است.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، یک ماه پیش در مصاحبه با صدای آمریکا با بیان این که شکایات زیادی علیه حمید نوری مطرح است، گفته بود که حاضر نیست همسرش با حمید نوری مبادله شود.

وی از اتحادیه اروپا خواسته است که برای نجات جان همسرش تلاش کند.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، که برای شرکت در یک کنفرانس علمی به ایران سفر کرده بود، اردیبهشت سال ۹۵ بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

اتهام این پزشک ایرانی- سوئدی «جاسوسی» عنوان شده است، در حالی که احمدرضا جلالی و خانواده‌اش بارها این اتهام را رد کرده‌اند.

دستگاه قضایی ایران نیز تاکنون برای اثبات اتهام او هیچ سند و مدرکی ارائه نکرده است و تنها به اعترافات اجباری او استناد می‌کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید اعترافاتی که از احمدرضا جلالی گرفته شده است تحت شکنجه و در شرایطی بوده که او مدتی طولانی بدون دسترسی به وکیل در سلول انفرادی محبوس بوده است.

به گزارش وب‌سایت انصاف‌نیوز، محمدحسین ساکت، وکیل احمدرضا جلالی، روز یکشنبه اول خرداد اعلام کرد که در لایحه‌ای مفصل به همراه مستندات در دادگاه اثبات کرده است که اتهاماتی که به موکلش نسبت می‌دهند، درست نیست.

وی با اشاره به پخش اعترافات اجباری موکل خود در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، گفته است که بر اساس قانون آن اعتراف‌ها پذیرفته نیست و «موکلش هیچ اقرار صریحی در محضر دادگاه نداشته است.»

هلاله موسویان، دیگر وکیل احمدرضا جلالی نیز با بیان این که اشکالات حقوقی متعددی در پرونده موکلش وجود دارد، فیلم اعترافات اجباری احمدرضا جلالی را «تقطیع‌شده» توصیف کرده و گفته است که وکلا دلایل متعددی را در رد اتهام‌ها به دادگاه ارائه کرده‌اند.

مدافعان حقوق بشر احمدرضا جلالی و سایر زندانیان خارجی یا دو تابعیتی در ایران را «گروگان» جمهوری اسلامی می‌نامند.

XS
SM
MD
LG