لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

نمایندگان عبدالله به جلسات بازشماری آرای انتخابات افغانستان پیوستند


جلسه بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل - ۱۳ امرداد ۱۳۹۳
جلسه بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل - ۱۳ امرداد ۱۳۹۳

نمایندگان عبدالله عبدالله، یکی از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا اعتراض کرده بود، اعلام کردند که به تیم ناظران بین‌المللی برای بازشماری آرا خواهند پیوست.

تیم ناظران آقای عبدالله روز یکشنبه در جلسه رسیدگی شرکت نکردند، اما روز دوشنبه آمادگی خود را برای حضور در جلسات بازشماری آرای اخذ شده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کردند. انتخاباتی که نتایج مقدماتی آن از پیروزی اشرف‌غنی احمد‌زی نسبت به رقیب خود عبدالله عبدالله حکایت داشت.

در همین حال هیأت سازمان ملل متحد برای کمک به افغانستان اعلام کرد که ۹۵ درصد از مجموع ۲۳ هزار صندوق رأی انتخابات، به کابل منتقل شده‌اند.

در انتخابات خردادماه بیش از ۸ میلیون رأی به صندوق‌ها ریخته شد، اما آقای عبدالله ادعا کرده که تقلب «در سطحی بسیار گسترده» رخ داده و جلوی پیروزی او را گرفته است.

اعتراضات آقای عبدالله به روند انتخابات – از جمله مخالفت دیروز نمایندگان او برای حضور در جلسه بازشماری آرا که با میانجیگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا مورد توافق قرار گرفته بود – آینده سیاسی افغانستان در نخستین گذار دموکراتیک قدرت از سال ۱۳۸۰ تاکنون در آن کشور را در پرده‌ای از ابهام قرار داده است.

XS
SM
MD
LG