لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۰

نتایج مقدماتی انتخابات افغانستان: احمدزی پیروز شد


اشرف‌غنی احمدزی (راست) و عبدالله عبدالله، دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز ۲۴ خرداد برگزار شد.
اشرف‌غنی احمدزی (راست) و عبدالله عبدالله، دو نامزد رقیب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز ۲۴ خرداد برگزار شد.

در حالی که اختلاف‌ها بر سر سلامت روند برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، آن کشور را در معرض خطر دور جدیدی از آشوب‌ها قرار داده است، بر اساس نتایج مقدماتی که روز دوشنبه اعلام شد، اشرف‌غنی احمدزی نامزد پیروز انتخابات است.

رقیب آقای احمدزی، عبدالله عبدالله، به آنچه که او «تقلب‌های گسترده‌ در جریان انتخابات» خواند اعتراض کرده و با تاکید بر حذف آرای مخدوش، خواستار تاخیر در اعلام نتایج انتخابات تا زمان حذف کامل برگه‌های رأی جعلی شده بود.

آقای عبدالله هنوز واکنشی به این نتیجه نشان نداده است و بنابر گزارش رویترز، اگر او این نتیجه را نپذیرد، احتمال وقوع درگیری‌های خونین قومی و حتی خطر تجزیه، افغانستان را تهدید خواهد کرد.

بر اساس اعلام نتایج مقدماتی که امروز توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد، اشرف‌غنی احمدزی با بیش از ۵۶ درصد از آرای مأخوذه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که روز ۲۴ خرداد ماه برگزار شد، پیروز انتخابات است.

نتایج قطعی و نهایی انتخابات قرار است روز ۳۱ تیرماه اعلام شوند و ممکن است تا آن زمان، آمار و ارقام ارائه شده فعلی، تغییرات اندکی داشته باشند.

اعتراضات آقای عبدالله و حامیان او به روند انتخابات، امیدها به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان را کمرنگ کرده است افغانستان، پس از سقوط طالبان توسط نیروهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده، دوران جدیدی از دموکراسی نوپایی را تجربه می‌کند و این اختلافات در حالی شدت می‌گیرند که بیشتر نیروهای نظامی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی آن کشور را ترک خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG