لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

وزیر امور خارجه آمریکا افغان ها را به شکیبایی فرا خواند


جان کری در ملاقات با حامد کرزی
جان کری در ملاقات با حامد کرزی

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا افغان ها را به شکیبائی فراخوانده است و می گوید نتایجی که از شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده، مقدماتی است.

عبداله عبداله و اشرف غنی، کاندیداهای ریاست جمهوری، هر دو مدعی هستند در انتخابات دور دوم در۱۴ ژوئن پیروز شده اند. نتایج مقدماتی نشان می دهد عبداله حدود یک میلیون رای از غنی عقب تر است، اما او نتایج را رد می کند و می گوید در رای گیری تقلب شده است.

کری که روز جمعه برای میانجیگری بین آنها وارد کابل شد، گفت نتایجی که روز دوشنبه اعلام شد « نه قاطع است، نه نهایی، و هیچکس نباید در این مرحله اعلام پیروزی کند.»

کری با حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی، عبداله، غنی و نیز نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان ملاقات کرد و گفت کشور در «لحظه ای بسیار خطیر» قرار دارد. او وی قبلا به عبداله علیه استفاده از از ابزارهای فراقانونی برای کسب قدرت هشدار داده بود.

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد براساس برنامه ای دو هفته ای که تدارک دیده است، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رای از ۸۰۵۰ حوزه رای گیری بازنگری خواهد کرد.

سخنگوی غنی به سرویس افغان صدای آمریکا گفت تیم او با پیشنهاد موافق است و ابراز امیدواری کرد ستاد دکتر عبداله نیز آنرا قبول کند و به روند انتخاباتی باز گردد.

اما سخنگوی عبداله گفت پیشنهاد جاری قابل قبول نیست ، و لازم است گستره ممیزی بزرگتر باشد.

XS
SM
MD
LG