لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

باراک اوباما با کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان گفت وگو کرد


به دنبال اختلاف بر سر نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه با اشرف غنی، و دو شنبه شب با عبدالله عبدالله، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تماس گرفت.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از پیروزی اشرف غنی حکایت دارد. اما عبدالله عبدالله می گوید انتخابات ریاست جمهوری با تقلب های گسترده همراه بوده و او نتیجه انتخابات را قبول ندارد.

بیانیه کاخ سفید می گوید تماس های رئیس جمهوری آمریکا بخشی از تلاشِ در جریانِ آمریکا برای دعوت به آرامش در افغانستان و تاکید بر لزوم دیالوگ سیاسی در این کشور است.

بیانیه کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری آمریکا در هر دو تماس تاکید کرد که ایالات متحده انتظار دارد به همه اتهامات منطقی مطرح شده در مورد بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان رسیدگی شود تا از روند انتخابات معتبر در این کشور اطمینان حاصل شود.

بیانیه می گوید رئیس جمهوری آمریکا از همه طرف ها خواست از اقداماتی که وحدت ملی افغانستان را تضعیف می کند، خودداری کنند. او گفت طرفین باید در کنار هم برای رسیدن به تصمیمی کار کنند که بیانگر اراده مردم افغانستان است و دولتی تشکیل می دهد که بتواند افغانستان را کنار هم بیاورد.

باراک اوباما همچنین اشاره کرد که برای توسل به زور و اقدامات خارج از قانون اساسی توجیهی وجود ندارد و چنین اقداماتی منجر به قطع کمک های آمریکا به افغانستان خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا گفت جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به مشورت های خود با دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان و همچنین حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور در روز های آینده ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG