لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

بازشماری کل آراء دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


در افغانستان، قرار است بازشماری کل آراء ریخته شده به صندوق های مراکز اخذ رای در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روز پنجشنبه آغاز شود. ناظران امیدوار هستند با این اقدام بن بست پیش آمده بر سر انتخابات ۱۴ ژوئن حل و فصل شود.

عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید در انتخابات تقلب شده است. نتیجه دور دوم انتخابات از پیروزی اشرف غنی احمدزی، رقیب آقای عبدالله حکایت دارد.

قرار است در روند بررسی آراء دور دوم انتخابات، حدود ۸ میلیون رای بررسی و بازشماری شود تا مشخص شود که آیا این آراء با استانداردهای رسمی مطابقت دارند یا خیر. همچنین در این روند بی قاعدگی های دیگر احتمالی از جمله پر کردن صندوق های رای با آراء تقلبی بررسی می شود.

نور محمد نور، یک سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگاران در روز چهاشنبه گفت که شمارش تمامی هشت میلیون رای، و انتقال صندوق های آراء به کابل رسما در روز ۱۷ ژوئیه آغاز می شود. انتظار می رود این پروسه چندین هفته طول بکشد.

انتقال صندوق های آراء از دفاتر ولایتی به پایتخت زیر نظر نیروهای صلحبان ایساف انجام می گیرد و نمایندگان کاندیداها، رسانه ها، و ناظران داخلی و خارجی بر کل این روند و بازشماری آرا نظارت می کنند.

به دنبال اختلاف بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه به کابل رفت و با نامزدهای رقیب گفتگو کرد و توافق شد که تحت نظر کامل سازمان ملل متحد، کل آرا داده شده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بررسی شود و نامزد ها نتیجه نهایی را بپذیرند.

XS
SM
MD
LG