لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

انتقاد آمریکا از قانون حجاب اجباری در ایران؛ گامی به عقب برای حقوق زنان، حقوق بشر و آزادی مذهبی است


عفاف و حجاب
عفاف و حجاب

معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در حساب «ایکس» خود نوشت: «قانون تنبیهی حجاب اجباری در ایران، گامی به عقب برای حقوق زنان، حقوق بشر و آزادی مذهبی است. این قانون نشان دهنده عزم حکومت ایران برای سرکوب آزادی و حقوق زنان است.»

آبرام پیلی افزود: «ما همچنان در کنار مردم ایران می‌ایستیم، زیرا آنها به طور مسالمت‌آمیز دموکراسی و کرامت انسانی اولیه خود را می‌خواهند.»

او همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا این «قانون ظالمانه» را لغو کنند و به حقوق زنان ایران احترام بگذارند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از تصویب لایحه «سختگیرانه‌تر» مرتبط با حجاب توسط مجلس شورای اسلامی و افزایش مجازات‌های حبس و تعیین جریمه‌های سنگین برای رعایت نکردن حجاب اجباری در ایران ابراز تأسف کرد.

راوینا شمدسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در این بیانیه، لایحه‌ای را که نام «حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» را بر آن گذاشته‌اند، «سرکوبگرانه و تحقیرآمیز» خواند و تأکید کرد که نباید با زنان و دختران ایران به عنوان شهروند درجه دوم رفتار شود.

راویان شامداسانی: لایحه حجاب و عفاف سرکوبگرانه و تحقیرآمیز است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00


ولکر‌ تورک، رئیس این کمیساریا، نیز با تأکید بر این که این «لایحه ظالمانه» مغایر قوانین بین‌المللی است، خواستار لغو آن شد.

در بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین با اشاره به مفاد لایحه «عفاف و حجاب» که در مرحله نهایی بررسی در شورای نگهبان قرار دارد، آمده است: «ایرانیان به دلیل رعایت نکردن قوانین سخت‌گیرانه پوشش اسلامی تا ۱۰ سال حبس می‌گیرند، شلاق می‌خورند، تا ۳۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی می‌شوند و یا با محدودیت‌های سفر و محرومیت از دسترسی به اینترنت روبرو می‌شوند در حالی که طبق قانون قبلی، تخلف از حجاب اجباری، مجازات حبس تا ۲ ماه یا جریمه نقدی تا سقف ۵۰۰ هزار ریال در پی دارد.»

XS
SM
MD
LG