لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

تشدید فشارها بر خانواده‌های دادخواه و تداوم بازداشت شهروندان


بازداشت
بازداشت

همزمان با تشدید فشارها بر اعضای خانواده‌های دادخواه، منابع حقوق بشری از تداوم بازداشت‌ها در شهرهای مختلف از جمله اهواز، ارومیه، زنجان، گلپایگان، سنندج و آمل خبر داده‌اند.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، در صفحه ایکس (توئیتر سابق) از بازداشت برادر و برخی از بستگانش با هدف «افزایش فشار بر خانواده برای جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد» برادرش خبر داد.

این عضو خانواده‌های دادخواه تاکید کرد که «هیچ ترسی» از «مزدورهای» حکومتی ندارند.

همزمان به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدمهدی وثوقیان، ساکن گلپایگان و دانشجوی هوشبری دانشگاه اصفهان، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور، بازداشت شد. مادرش، معصومه یاوری، هم که در شهریور سال جاری بازداشت شد، در حال حاضر در زندان «دولت آباد» اصفهان محبوس است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، هم از بازداشت طارق رحیم‌پور، شهروند کُرد ۳۹ ساله ساکن سنندج، به وسیله اداره اطلاعات خبر داده است.

درباره اتهامات و محل نگهداری این بازداشت‌شدگان هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است،

باقر رجبی، فرمانده انتظامی شهرستان خمام در استان گیلان، هم اعلام کرد دو زن به دلیل آنچه «اقدامات هنجارشکنانه و تحریک مردم به قصد برهم زدن نظم و امنیت عمومی» نامید، بازداشت شده‌اند.

مسئولان جمهوری اسلامی ، حجاب اجباری و ممنوعیت‌های آزادی‌های اجتماعی را «هنجار» معرفی کرده و هرگونه مقاومت در این حوزه‌ها را به بهانه «هنجارشکنی» مورد تنبیه قرار می‌دهند.

باقر رجبی بدون اشاره به هویت بازداشت‌شدگان، سن آنها را ۲۰ و ۲۴ ساله ذکر کرده است.

به گزارش هرانا، دستکم پنج شهروند هم روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

اسامی بازداشت‌شدگان شایا شهوق، طراح و گرافیست ساکن آمل، خالد پیرزاده، زندانی سیاسی پیشین در اهواز، ذبیح‌الله کوهکن، ساکن زاهدان، فرهاد حسینی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت در دانشگاه زنجان، و عباس موسوی قاسملو، شهروند کُرد ساکن ارومیه، ذکر شده است.

اتهامات و محل نگهداری هیچیک از این بازداشت‌شدگان اعلام نشده است.

در روزهای اخیر هم شماری از فعالان کارگری و معلمان به دست نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG