لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۷

ادامه بازداشت‌ معترضان در ایران؛ یاسر رحمانی‌راد و زینب کاظمی بار دیگر بازداشت شدند


آرشیو.
آرشیو.

در پی تشدید فشارهای حکومتی، یاسر رحمانی‌راد، پزشک عمومی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری سال گذشته، روز پنجشنبه ۳۰ شهریور در خرم آباد بازداشت شد.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت چهار مامور حکومتی پس از تفتیش منزل و ضبط تلفن‌های همراه این پزشک و اعضای خانواده‌اش، او را بازداشت کردند.

از اتهامات این زندانی پیشین و محل نگهداری او اطلاعاتی منتشر نشده است.

پیشتر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش داده بود که یاسر رحمانی‌راد پس از اطلاع‌رسانی درباره آسیب‌ دیدگان چشمی اعتراضات سراسری سال گذشته، به اتهام «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» در مردادماه سال جاری به دادسرای انقلاب خرم آباد احضار شده بود.

یاسر رحمانی راد آذرماه گذشته پس از سفر به مهاباد برای کمک به مداوای معترضان مصدوم در آن شهر بازداشت و پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شد.

منابع حقوق بشری همچنین از بازداشت مجدد زینب کاظمی، مهندس مخالف حجاب اجباری، در روز دوشنبه ۲۷ شهریور در تهران خبر داده‌اند.

این مهندس ۳۸ ساله زمستان گذشته پس از برداشتن روسری‌اش در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران به اتهام «جریحه‌دار کردن عفت عمومی» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

زینب کاظمی در پیامی ویدیویی با رد اتهام وارده و «تحقیر‌آمیز» خواندن حکم دادگاه پیش بینی کرده بود که بر پایه قوانین جمهوری اسلامی ایران همانند بسیاری از افراد دیگر به زودی مجرم شناخته خواهد شد.

در هفته‌های گذشته بویژه همزمان با سالگرد کشته‌شدن معترضان فشار بر خانواده‌های دادخواه و کنشگران طیف‌های گوناگون از جمله حقوق بشری، مدنی، سیاسی و فعالان کارگری و معلمان تشدید شده است.

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در صفحه ایکس (توئیتر سابق) از بازداشت برادر و برخی از بستگانش با هدف «افزایش فشار بر خانواده برای جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد» برادرش خبر داد.

او در پیامش تاکید کرد که «هیچ ترسی» از «مزدورهای» حکومتی ندارد.

ماموران حکومتی در روزهای گذشته دستکم از برگزاری مراسم سالگر مهسا (ژینا) امینی و نیکا شاکرمی جلوگیری کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG