لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

یک نماینده مجلس: قانون حجاب و عفاف می‌گوید می‌گیریم، می‌بندیم و جریمه می‌کنیم


جلیل رشیدی کوچی، نماینده مجلس شورای اسلامی، اجرای قانون «حجاب و عفاف» را موجب افزایش نارضایتی عمومی دانست و گفت که این قانون باید با تشویق و هدایت مردم همراه باشد، نه با جریمه و برخورد.

جلیل رشیدی کوچی، در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی با انتقاد از اجرای قانون حجاب و عفاف، گفت: «این قانون، نارضایتی عمومی را افزایش می‌دهد. در این قانون تقریباً دائم گفته‌ شده می‌گیریم، می‌بندیم و جریمه می‌کنیم، ولی اصلاً نگفته‌ایم کجا تشویق، ترغیب، حمایت و هدایت می‌کنیم. این موارد داخلش نیست و این یکطرفه به قاضی رفتن است.»

وی افزود: «بعید می‌دانم با جریمه کردن اتفاق خاصی بیفتد، ما باید قلب‌ها را همراه کنیم.»

در نشست علنی صبح روز چهارشنبه ٢٩ شهریور مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد «اجرای آزمایشی» قانون «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب» برای مدت سه سال به تصویب رسید.

پس از این تصمیم، مجلس شورای اسلامی لایحه مصوب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را که طبق اصل ۸۵ قانون اساسی به تصویب رسیده بود به شورای نگهبان ارسال خواهد کرد تا این شورا ظرف ۱۰ روز در مورد آن نظر دهد.

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه ۳۰ شهریور با انتشار بیانیه‌ای لایحه عفاف و حجاب را «تجاوز نفرت‌انگیز به حقوق زنان و دختران» ایرانی خواند و خواستار پاسخ‌گو کردن مقامات جمهوری اسلامی در سطح بین‌المللی شد.

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، در واکنش به تصویب لایحه مزبور در مجلس شورای اسلامی گفت: «در صورت تایید شورای نگهبان، [این لایحه] نظارت و دخالت خفه‌کننده بر بدن زنان را تشدید خواهد کرد و بازوهای سیاسی، امنیتی، و اداری جمهوری اسلامی را ملزم به نظارت بسیار شدید بر تبعیت [شهروندان ایرانی] از قوانین حجاب اجباری و کنترل زندگی زنان و دختران خواهد کرد.»

به گفته او، «مقامات ایرانی مجازات زنان و دختران ایرانی مدعی حقوق اساسی خود در زمینه آزادی بیان، مذهب، عقیده، و استقلال بدنی را مضاعف می‌کنند

XS
SM
MD
LG