لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

مولوی عبدالحمید: بازداشت اعضای خانواده جانباختگان «خیزش اخیر» آزاردهنده است


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ٣١ شهریور گفت بازداشت اعضای خانواده کسانی که در «خیزش اخیر» به «شهادت» رسیدند اقدامی «آزاردهنده» است.

او با تاکید بر لزوم خودداری حکومت از انجام چنین اقداماتی گفت ایرانی‌ها همواره «ملتی متمدن» بوده‌اند و با صاحب عزا و درد همدردی می‌کنند.

این شخصیت برجسته اهل سنت کشور در اشاره‌ای کوتاه به لایحه «عفاف و حجاب» گفت مقامات جمهوری اسلامی با تصویب این لایحه می‌خواهند «پلیسی» عمل کنند.

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش گفت اگر جمهوری اسلامی حرمت زنان و جوانان را رعایت می‌کرد و به آنان «درست» رسیدگی می‌کرد، آنها برای اعتراض به خیابان نمی‌آمدند. به گفته او، باید جوانان را با ایجاد شغل از ناامیدی درآورد.

  • یک «جمعه اعتراضی» دیگر و شعار «مرگ بر دیکتاتور»

گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده حاکی از آن است که شماری از مردم در شهر زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه همانند جمعه‌های یک سال اخیر در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند و شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» و «بسیجی سپاهی - داعش ما شمایی» سردادند.

در ویدیویی دیگر، معترضان شعار «می‌کشیم می‌کشیم آنکه برادرم کشت» را می‌دهند.

بنا به گزارش‌ها، حرکت اعتراضی روز جمعه به رغم حضور نیروهای حکومتی در سطح شهر زاهدان انجام شده است.

به گزارش حال‌وش، اینترنت زاهدان و برخی دیگر از شهرهای سیستان و بلوچستان روز جمعه ٣١ شهریور همانند جمعه‌های پیشین دچار اختلال شدید بود و برقراری ارتباط برای شهروندان به سختی امکان‌پذیر بود.

تظاهرات «جمعه‌های اعتراضی» در زاهدان پس از آن آغاز شد که نیروهای امنیتی روز جمعه هشتم مهر ۱۴۰۱، ده‌ها تن از نمازگزاران را در این شهر کشتند. پس از آن، این روز به «جمعه خونین زاهدان» مشهور شد. از آن هنگام نیز مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه هر هفته انتقادهایی را نسبت به مقامات، نهادها، و سیاست‌های جمهوری اسلامی مطرح کرده است.

XS
SM
MD
LG