لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

هندبال دختران ایران از مقدونیه تا اسفراین؛ بازیکنانی که به دنبال کسب افتخارهای بیشتر هستند


تیم ملی هندبال دختران ایران در رقابتهای ۲۰۲۴ قهرمانی جهان، مقدونیه.
تیم ملی هندبال دختران ایران در رقابتهای ۲۰۲۴ قهرمانی جهان، مقدونیه.

بیست و چهارمین دوره رقابتهای هندبال دختران قهرمانی جوانان جهان در مقدونیه با کسب رده ۲۷ توسط دختران ایران به پایان رسید.

تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران که با کسب عنوان پنجمی آسیا جواز حضور در رقابتهای قهرمانی جوانان جهان را بدست آورد، دو روز پیش از آغاز رقابتها، ۲۹ خرداد به شهر اسکوپیه، پایتخت مقدونیه، میزبان مسابقات رسید.

شهرزاد نصوحی، آسمان بدوی، نسترن فراهانی، الناز یارمحمدی توسکی، مائده عشاقی، زهرا فتوتی، صبا دهقانی، فاطمه شاهین، سعیده غصنفری، فاطمه مریخ، آروز بهمئی، الهه نیکان، صبا زنگنه، محدثه شبانی، غزاله مهری و هستی آرین فر ۱۶ بازیکن اعزامی به این‌ مسابقات بودند. مریم رضائیان به عنوان سرپرست، نشیمن شافعیان، سرمربی، مهدی رهبری مربی و نسترن ابریشم کار فیزیوتراپ تیم ملی ایران را همراهی کردند .

بیست و چهارمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی جهان دختران جوان از ۳۰ خرداد تا ۱۰ تیر به میزبانی مقدونیه شمالی برگزار شد. در این مسابقات ۳۲ تیم حضور داشتند که در ۸ گروه ۴ تیمی با یکدیگر رقابت کردند.

بیست و چهارمین دوره رقابتهای هندبال قهرمانی جوانان دختر جهان، ایران- هلند
بیست و چهارمین دوره رقابتهای هندبال قهرمانی جوانان دختر جهان، ایران- هلند

ملی‌پوشان هندبال ایران در گروه اول با هلند، رومانی و برزیل همگروه شدند. هلند، که در رده پانزدهم پرافتخارترین تیم‌های جهان جای دارد و طی ۱۵ حضور خود در این مسابقات یک عنوان سومی، کسب کرده قوی ترین تیم این گروه بود. ایران در نخستین بازی خود ۳۰ خرداد برابر هلند ۳۴-۱۱ نتیجه را واگذار کرد. نسترن فراهانی با به ثمر رساندن ۶ گل بهترین بازیکن ایران بود. فاطمه مریخ ۲ گل زد و دیگر گلهای ایران توسط سعیده غضنفری، شهرزاد نصوحی و‌ آرزو‌ بهمئی به ثمر رسید.

تیم هندبال دختران ایران که نسبت به رقابتهای قهرمانی نوجوانان زیر ۱۸ سال ۲۰۲۲ با شش تغییر راهی این رقابتها شد، در دومین دیدار مرحله گروهی روز پنجشنبه ۳۱ خرداد مقابل رومانی بازی کرد و به رغم ارائه بازی بهتری نسبت به دیدار نخست خود اما ۳۳-۱۵ شکست خورد.

الناز یارمحمد توسکی، با ۸۲ سیو در رده چهارم دروازه بانان با بیشترین سیو قرار گرفت
الناز یارمحمد توسکی، با ۸۲ سیو در رده چهارم دروازه بانان با بیشترین سیو قرار گرفت

در این دیدار دروازه بان ایران، الناز یارمحمد توسکی خوش درخشید و ۱۲ بار دروازه ایران را نجات داد تا در پایان مسابقه به عنوان برترین بازیکن میدان شناخته شود. همچنین الهه نیکان ۴ گل، سعیده غضنفری ۳ گل و‌فاطمه مریخ به همراه نسترن فراهانی و شهرزاد نصوحی هر کدام ۲ گل برای ایران زدند.

ایران، پس از یکروز استراحت، در آخرین مسابقه دور مقدماتی روز شنبه ۲ تیر به مصاف برزیل رفت و‌در حالیکه بازی بهتری از خود به نمایش گذاشت، ولی ۳۰-۲۲ مغلوب نماینده آمریکا جنوبی شد.

الناز یارمحمدتوسکی ۲ بار عنوان برترین بازیکن میدان را از آن خود کرد
الناز یارمحمدتوسکی ۲ بار عنوان برترین بازیکن میدان را از آن خود کرد

بار دیگر، الناز یارمحمد توسکی با ۱۵ سیو عنوان بهترین بازیکن میدان را از آن خود کرد. فاطمه مریخ نیز با ۹ گلی که به ثمر رساند بهترین عملکرد را در میان بازیکنان ایران از آن خود کرد.

شهرزاد نصوحی کاپیتان تیم ملی هندبال جوانان ایران
شهرزاد نصوحی کاپیتان تیم ملی هندبال جوانان ایران

مسابقات قهرمانی جوانان دختر جهان زیر ۲۰ سال از ۱۹۷۷ هر دو سال یکبار برگزار می شود و روسیه با ۷ قهرمانی پرافتخارترین تیم جهان است. برای نخستین بار در سال ۲۰۲۲ به ابتکار ریاست فدراسیون جهانی، تعداد تیمهای شرکت کننده افزایش یافت و‌ این رقابتها با ۳۲ تیم برگزار شد. طبق پروتکل مسابقات جهانی، دو‌تیم برتر گروه های هشتگانه راهی دور اصلی میشوند و‌تیمهای سوم و چهارم‌برای کسب رده ۱۷م‌تا ۳۲م راهی مسابقات پرزیدنت کاپ میشوند.

دروازه بان ایران، الناز یارمحمد توسکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی جوانان
دروازه بان ایران، الناز یارمحمد توسکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی جوانان

بدین ترتیب، تیمهای هلند و‌ رومانی از گروه ایران، به رقابتهای مرحله اصلی به جمع ۱۶ تیم برتر جهان راه یافتند و ایران با سه شکست در رده چهارم گروه نخست به همراه برزیل ۲ امتیازی راهی رقابتهای پرزیدنت کاپ شد. در این مرحله تیمهای ایران و‌ برزیل با تیمهای سوم و‌ چهارم گروه دوم یعنی تونس و‌ شیلی همگروه شدند. البته ۲ امتیاز پیروزی برزیل مقابل ایران در این مرحله محسوب شده و این دو‌ تیم دیگر مقابل هم به میدان نرفتند.

فاطمه مریخ
فاطمه مریخ

ایران در نخستین دیدارش در این مرحله مقابل تونس قرار گرفت . در نیمه نخست ایران ۹-۱۱ نتیجه را واگذار کرد و‌ در نیمه دوم هم ۱۴-۱۵ مغلوب شد تا در پایان با نتیجه نزدیک ۲۶-۲۳ تن به شکست دهد. در این دیدار فاطمه مریخ ۱۴ گل برای ایران به ثمر رساند و عنوان برترین بازیکن میدان را از آن خود کرد. الناز یارمحمدتوسکی هم ۱۲ سیو به ثبت رساند.

فاطمه مریخ با ۵۶ گل در جایگاه چهارم برترین گلزنان مسابقات قرار گرفت
فاطمه مریخ با ۵۶ گل در جایگاه چهارم برترین گلزنان مسابقات قرار گرفت

نخستین برد ایران

نخستین برد دختران هندبالیست ایران در پرزیدنت کاپ به ثبت رسید. در دومین ‌دیدار این مرحله، تیم ایران با نتیجه ۲۷-۲۵ مقابل شیلی پیروز شد. نسترن فراهانی با ۸ گل، فاطمه‌مریخ با ۶ گل، شهرزاد نصوحی و‌ مائده عشاقی با ۴ گل، سعیده غضنفری ۳ گل و آرزو‌ بهمئی با دو‌گل، گلزنان ایران بودند.با این پیروزی، هندبالیست های دختر ایران برای نخستین بار راهی دیدارهای کسب زده ۲۵م تا ۲۸م شدند. در۲۳مین دوره رقابتهای قهرمانی هندبال جوانان جهان در اسلوونی ، تیم ایران با یک‌ برد مقابل مکزیک به مقام‌۳۰ جهان رسید. در این دوره تیم ایران با پیروزی مقابل شیلی حریف جمهوری چک برای کسب ۲۵-تا ۲۸ شد.

هندبال دختران ایران
هندبال دختران ایران

دختران هندبالیست ایران در مصاف با این نماینده اروپا ، در نیمه دوم ام ۱۳-۱۳ به تساوی رسیدند، ولی به دلیل عملکرد ضعیف و‌ شکست ۱۶-۴ در نیمه نخست، در نهایت ۲۹-۱۷ نتیجه را به رقیب واگذار کردند. با این نتیجه ایران برای کسب رده ی ۲۷می جهان به مصاف دیگر نماینده آسیا ازبکستان رفت.

مقابل ازبکستان فاطمه مریخ ۱۴ گل به ثمر رساند
مقابل ازبکستان فاطمه مریخ ۱۴ گل به ثمر رساند

در هفتمین و آخرین دیدار تیم ملی ایران، که روز جمعه هشتم تیرماه برگزار شد، شاگردان نشمین شافعیان در نیمه نخست ۲۰-۱۶ و در نیمه دوم نیز ۲۰-۱۵ به برتری رسیدند تا در نهایت ۴۰-۳۱ دومین برد خود را جشن بگیرند. نسترن فراهانی با ۱۲ گل بهترین بازیکن میدان معرفی شد و جایزه خود را از میترا نوری ناظر فنی ایرانی فدراسیون جهانی دریافت کرد. در این دیدار فاطمه مریخ ۱۴ گل زد، و‌ مائده عشاقی ۶ گل به ثمر رساند.

بدین ترتیب تیم ملی هندبال دختران ایران با سه رده ارتقا نسبت به دوره گذشته در مکان ۲۷م به کار خود پایان داد.

داوران هندبال

داوران هندبال ایران در رقابتهای جهانی مقدونیه
داوران هندبال ایران در رقابتهای جهانی مقدونیه

به غیر از میترا نوری که به عنوان ناظر فنی در این دوره رقابت‌هاي قهرمانی جهان حضور داشت، احمد و امیر قیصریان نیز در بیست و چهارمین دوره رقابتهای جهانی، نماینده داوران ایران بودند. همچنین مرضیه قفلی و مژگان حسن‌زاده، دواران هیات هندبال استان قزوین، پس از گذر از آزمون ارتقا درجه داوری در مقدونیه، توانستند در مسابقات قهرمانی جهان برای نخستین بار در تاریخ به عنوان داوران زن ایرانی قضاوت کنند.

صدای امریکا
صدای امریکا

بیست و چهارمین دوره رقابتهای هندبال دختران قهرمانی جوانان جهان در مقدونیه به صورت زنده از تلویزیون صدای آمریکا پخش شد. پیشتر مسابقات قهرمانی هندبال زنان جهان ۲۰۲۱ اسپانیا، قهرمانی هندبال جوانان جهان۲۰۲۲ اسلوونی و قهرمانی هندبال نوجوانان جهان۲۰۲۲ مقدونیه نیز از تلویزیون صدای امریکا از طریق ماهواره به صورت زنده پخش شده بود.

اسفراین میزبان اردوی هندبال دختران

درحالیکه بازیکنان تیم هندبال جوانان دختر ایران حاضر در رقابتهای جهانی مقدونیه پس از بازگشت از اسکوپیه، راهی شهرستانهای خود شدند، تیم دیگری در همین رده، جهت اعزام به مسابقات آسیایی از ۱۴ تیرماه سومین اردوی خود را در شهر اسفراین استان خراسان شمالی اغاز میکند.

زهرا افشاری، زهرا قربانی، رومینا خودسیانی، ستایش شکوری، آتنا اسماعیلی، مهشید احمدی، نگار باباصفری، تارا حمزه‌لوئی، زهرا غلامپور، آنیتا میراسماعیلی، الهام چراغی، اسنا شجاعی، نگار شاهرخی، زینب جهانگیری، فاطمه کریمی، تینا خوش‌نژاد، حنانه شاهرخی، فاطمه ایزانلو، مهلا سلطانی، لیلا روشنی، الینا رضایی، راضیه ابراهیمی، ریحانه آقابابایی، دینا درخشان مهر، سوگند پورسلیمان، سهیلا کمالی، نسیما رضایی، هدیه برزگر گنجی، زهرا جمادی، مهدیه اسدی، ستاره سعیدی، پارمیس طالقانی، زهرا بهنود و فاطمه خوش‌خلق ۳۴ بازیکنی هستند که به این اردو دعوت شده‌اند.

مریم یوسفی بازیکن سابق تیم ملی هم بال زنان ایرتن و‌دبیر هیات هندبال استان تهران به‌عنوان سرپرست و فاطمه محمدخانی و ناهید رضایی به‌عنوان مربی در این اردو حضور دارند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG