لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

تلاش دختران هندبال ایران برای رده سیزدهم تا شانزدهم قهرمانی جهان


تصویری از مسابقه تیم هندبال دختران ایران در برابر رومانی- مقدونیه
تصویری از مسابقه تیم هندبال دختران ایران در برابر رومانی- مقدونیه

دختران نوجوان هندبال ایران ‌به عنوان قهرمان آسیا در حالی وارد مرحله اصلی رقابت‌ها شد که با عزمی جدی و اما با واگذاری نتیجه در برابر دو تیم قدرتمند ایسلند و‌ سوئد، حالا برای کسب جایگاه سیزدهم تا شانزدهم تلاش می‌کند.

تیم ایران در نهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان، که ۵ فروردین ماه سالجاری به پایان رسید، برای اولین بار جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را بدست آوردند.

در نهمین دوره رقابت‌های هندبال قهرمانی نوجوانان دختر زیر ۱۸ سال جهان، ایران با تیم‌های ازبکستان، سنگال و‌ مقدونیه شمالی، میزبان مسابقات، همگروه شد.

هندبال زنان، ایران - رومانی
هندبال زنان، ایران - رومانی

تیم ملی هندبال نوجوانان دختر ایران در مقابل ازبکستان و سنگال به پیروزی رسید و با قبول شکست مقابل مقدونیه به همراه این تیم برای ‌نخستین بار در تاریخ هندبال، و کلا ورزش‌های توپی زنان در این رده سنی، به جمع ۱۶ تیم برتر رقابت‌های جهانی پیوستند.

صعود ایران در میان ۳۲ تیم به دور اصلی مسابقات جهانی تاریخ‌سازی دختران ایران بود.

ایران در مرحله اصلی، مقابل شگفتی‌ساز رقابت‌ها ایسلند و‌ تیم قدرتمند سوئد، نتیجه را واگذار کرد و لذا برای کسب جایگاه سیزدهم تا شانزدهم مقابل رومانی صف‌آرایی می‌کند.

هندبال زنان، ایران - رومانی
هندبال زنان، ایران - رومانی

رومانی، هشت سال پیش، در مسابقات نوجوانان دختر قهرمانی جهانی در مقدونیه شمالی در سال ۲۰۱۴ قهرمان شد، اما همان مربی، اورلیان روسکا، در این دوره نتوانست شگفتی دوره پیش را تکرار کند چرا که این‌ قدرت هندبال اروپا در دور اصلی با دو باخت از کره جنوبی و آلمان، حالا در پایین جدول ۱۶ تیمی به تلاش خود ادامه می‌دهد.

رومانی با قدرت در برابر ایران قرار خواهد گرفت؛ ایرانی که در دور مقدماتی دو برد بی‌نظیر کسب کرد اما در سه بازی متوالی در دور اصلی شکست خورد.

ما در آنسوی میدان، پرتغال بهترین نتیجه خود را در این رقابت‌ها، یعنی یازدهمی مسابقات جهانی ۲۰۱۶ را تکرار نخواهد کرد، و‌ هدف کسب یک پیروزی مهم برابر برزیل خواهد بود.

برزیل نماینده آمریکای جنوبی، تاکنون تنها در یک بازی از مسابقات قهرمانی جهانی نوجوانان به پیروزی رسیده اما اگر مسابقات را با دو برد متوالی به پایان برساند، همچنان می‌تواند از بدترین نتیجه خود در این رقابت‌ها جلوگیری کنند.

برنامه بازی‌های کسب رده سیزدهم تا شانزدهم قهرمانی جهان در روز یکشنبه شانزدهم مردادماه

ایران - رومانی، ساعت ۱۶:۲۰ به وقت ایران در ورزشگاه یانه سانداسکی

پرتغال - برزیل، ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران در ورزشگاه یانه سانداسکی

برنامه مسابقات کسب رده نهم تا دوازدهم

کرواسی - نروژ، ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران در ورزشگاه بوریس ترایکوفسکی

مقدونیه شمالی - آلمان، ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران در ورزشگاه بوریس ترایکوفسکی

مرحله حذفی از یکشنبه ۱۶ مردادماه در سالن‌های بوریس ترایکوفسکی و یانه ساندانسکی در اسکوپیه آغاز می‌شود.

دو جدال تمام اروپایی در این روز توجه رسانه‌های هندبال اروپا و‌علاقمندان را به خودش جلب کرده، دیدار دانمارک با فرانسه، و‌جدال ایسلند با هلند.

مدعی عنوان قهرمانی، مجارستان به مصاف مصر نماینده آفریقا خواهد رفت‌ و ‌بهترین تیم آسیا، کره جنوبی با پنج برد پیاپی با سوئد دیدار می‌کند. سوئد و‌ هلند در مرحله یک چهارم نهایی دو تیمی هستند که با دو ‌تساوی و‌ تنها سه پیروزی یعنی با کمترین تعداد برد در این مرحله حضور دارند. هشت تیم دیگر دور اصلی در بازی‌های پایانی خود که در اینروز برگزار می‌شود تلاش می‌کنند جایگاه بهتری را کسب کنند. مقدونیه شمالی میزبان مسابقات، بدنبال ماندن در میان ۱۰ تیم مسابقات جهانی است، در حالیکه الجزایر، گینه، اروگوئه و هند در پرزیدنت کاپ تلاش می‌کنند جایگاهی بهتر از ۳۲ کسب کنند.

برنامه بازیهای مرحله یک چهارم نهایی

ایسلند - هلند در سالن بوریس ترایکوفسکی

دانمارک - فرانسه ساعت ۲۰:۴۵ به وقت ایران در سالن یانه ساندانسکی

کره جنوبی - سوئد ساعت ۲۳:۰۰ به وقت ایران در سالن بوریس ترایکوفسکی

مجارستان - مصر ، ساعت ۲۳:۰۰ به وقت در سالن یانه ساندانسکی

از میان هشت تیم حاضر در رقابت‌های یک‌چهارم نهایی که برای برای کسب مدال در مسابقات قهرمانی جهانی جوانان زنان می‌جنگند تنها سه تیم مصر، فرانسه و ایسلند در دوره‌های قبلی به سکو نرسیده‌اند.

ایسلند که اولین تجربه حضور در رقابت‌های جهانی روا تجربه می‌کند، بزرگترین شگفتی‌ساز این رقابت‌ها محسوب می‌شود. تیمی خوش‌قواره با چهار برد و یک تساوی که در این مسابقات طوفانی بوده، تیمی که در مرحله مقدماتی و هم در دور اصلی صدرنشین گروه خود شد.

ایسلند با کمترین تعداد گل خورده، یعنی با ۹۰ گل در پنج بازی، تنها تیمی است کمتر از ۱۰۰ گل دریافت کرده و گل خورده دو رقمی دارد. روز یکشنبه، ایسلند به مصاف هلند می‌رود که در دور اصلی با برد مقابل آلمان و‌ شکست در برابر کره جنوبی، دوم گروه سوم شد.

تیم هلند با سه برد، یک تساوی و یک باخت، با بازیکنان باتجربه‌ای مانند بیانکا شنسما دروازه‌بان و یالیشا لوی، توپ‌پخش‌کن که به همراه تیم ملی جوانان هلند ماه گذشته، به مدال برنز مسابقات جوانان دختر قهرمانی جهان در اسلوونی رسیدند، به جدال ایسلند می‌رود.

دومین بازی مرحله یک چهارم نهایی، یک بازی کلاسیک اروپایی بین دانمارک و فرانسه خواهد بود. دو تیم از تیم‌های قدرتمند و با بهترین آمار دفاعی در این دوره به شمار می‌روند.

نماینده اسکاندیناوی، با پنج پیروزی با درخشش یولی اسکالیونه با ۳۷ گل و آن ویت یوهانسن با ۳۱ گل که یکی از بهترین زوج‌های بغل چپ و سنتربک این رقابت‌ها هستند.

در آنسوی جدول، فرانسه در پنج بازی تنها ۱۰۴ گل دریافت کرده، هفت گل کمتر از دانمارک، اما به نظر می‌رسد مشکل اصلی آنها گلزنی است. فرانسه در میان هشت تیم برتر مسابقات کمترین گل زده را به خود اختصاص داده و بهترین‌گلزن این تیم اولیویه دی لافونته با میانگین ۲۵.۴ گل در هر بازی بهترین عملکرد را در بین بازیکنان این تیم دارد.

XS
SM
MD
LG