لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

تیم هندبال زنان ایران در پایان مسابقات قهرمانی جوانان جهان در رتبه سی‌ام قرار گرفت


این تیم یک تساوی مقابل تونس داشت و در بازی ماقبل آخر، بر مکزیک غلبه کرد.
این تیم یک تساوی مقابل تونس داشت و در بازی ماقبل آخر، بر مکزیک غلبه کرد.

تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران که برای اولین بار جواز حضور در مسابقات جهانی زیر ۲۰ سال را با نایب قهرمانی در آسیا کسب کرد، به کار خود در رقابت‌های قهرمانی جهان در اسلوونی پایان داد و با یک‌ تساوی، یک پیروزی و پنج شکست به عنوان سی‌ام رقابت‌های سال ۲۰۲۲ رسید.

ایران در گروه دوم‌ مسابقات با تیم‌های سوئد، گینه، و تونس همگروه بود.

در این دوره، با ابتکار فدراسیون جهانی هندبال تعداد تیمهای حاضر در رقابتهای قهرمانی جهان از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت و‌سهمیه قاره آسیا نیز از سه تیم به ۵ تیم افزایش یافت. تیمهای هند، ایران و‌ قزاقستان از رقابتهای قهرمانی آسیا و تیم های ژاپن و‌کره جنوبی از رده بندی فدراسیون جهانی به مسابقات جهانی راه یافتند.

آنچه در پی می‌آید مروری است بر فعالیت تیم هندبال جوانان دختر ایران از اغاز تا پایان.

ورود به اسلوونی

کاروان ۲۲ نفره ایران شامل ۱۶ ورزشکار و ۳ نفر کادر فنی، یک‌ سرپرست، یک پزشکیار و یک نماینده حراست وزرارت ورزش بود، و یکروز پیش از ورود سایر تیم ها به اسلوونی محل برگزاری رقابتها رسید. تیم‌ ملی پس از دو شب اقامت در خارج از شهر محل برگزاری مسابقات، در فاصله یک روز پیش از دیدار با گینه در هتل ترمانای شهر لاشکو‌ ساکن شد.

الناز یارمحمدی توسكی، هانیه كریمی، مبینا حسن‌نژاد، مهربان بدوی، هستی دوخایی، مرضیه قاراخانی، فاطمه برات‌پور، لیلا حسینی، معصومه قنبری، شهرزاد نصوحی، نگار زنده‌بودی، نگین رحمانی، فاطمه مریخ، سمانه دولتی، سارا موسی‌زاده، مائده شهبازی ترکیب تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در مسابقات قهرمانی جهان را تشکیل دادند.

غلامعلی اكبرآبادی (مدیر فنی)، آزاده گیلانی (سرپرست)، مهسامعتمدی (مربی)، زهرا احمدی‌نیا (مربی دروازه‌بانان)، زهره كشاورزیان (پزشكیار) به عنوان کادر فنی تیم ملی ایران در این رقابت‌ها حضور داشتند.

مسابقه آزمایشی، دیدار تدارکاتی

تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در مسابقه آزمایشی به مصاف تیم ملی سوئیس رفت.
تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در مسابقه آزمایشی به مصاف تیم ملی سوئیس رفت.

تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران در مسابقه آزمایشی فدراسیون جهانی، که حکم دیداری تدارکاتی برای این تیم داشت به مصاف تیم ملی سوئیس رفت. دختران ایران در این بازی ۳۷ بر ۲۴ مغلوب سوئیس شدند.

ایران- گینه، تساوی

تساوی مقابل گینه
تساوی مقابل گینه

ایران در دیدار نخست خود روز اول تیرماه در ورزشگاه تری لیلیه شهر لاشکو مقابل گینه به میدان رفت و‌ در نهایت به تساوی ۱۹-۱۹ رضایت داد. در این دیدار فاطمه مریخ با شش گل و‌ هانیه کریمی با ۵ گل بهترین عملکرد را داشتند. ضمن اینکه مرضیه قره خانی ۱۰ بار دروازه ایران را نجات داد. تک امتیاز تساوی مقابل گینه ، تنها امتیاز تیم ایران در مرحله گروهی مسابقات بود.

ایران- تونس، جدال با آفریقا

فاطمه مریخ بهترین بازیکن میدان شد.
فاطمه مریخ بهترین بازیکن میدان شد.

دختران جوان ایران در دومین مسابقه خود پنجشنبه دوم تیرماه در ورزشگاه نوساز زلاتورگ شهر سلیه اسلوونی به مصاف تیم ملی تونس رفتند ‌و در پایان ۲۹-۲۴ تسلیم نماینده آفریقا شدند. فاطمه مریخ با ۹ گلزده بهترین عملکرد را داشت و در نهایت به عنوان بهترین بازیکن میدان شناخته شد. الناز یارمحمدی توسکی هم درون دروازه درخشید و یازده بار دروازه ایران را در مقابل حملات تونس بسته نگاه داشت.

ایران- سوئد، سخت ترین رقیب

تیم ایران مقابل تیم ملی سوئد
تیم ایران مقابل تیم ملی سوئد

در سومین و آخرین مسابقه مرحله گروهی، تیم ایران در زلاتورگ آرنا مقابل تیم ملی سوئد صف آرایی کرد و در حالیکه در نیمه نخست ۱۵-۷ نتیجه را واگذار کرده بود در نیمه دوم ۱۸-۸ مقابل سوئد باخت تا با ۱۸ امتیاز اختلاف ۳۳ به ۱۵ مقابل تیم قدرتمند سوئد بازنده لقب بگیرد. در این دیدار نگار زنده‌بودی با ۵ گل بهترین گلزن ایران بود. بار دیگر مرضیه قره خانی با ۱۴ بار نجات دروازه ایران باعث شد تا اختلاف امتیاز بیشتر از این نشود. در تیم سوئد یک بازیکن ایرانی تبار به نام‌ اوفلیا شعاعی هالبرگ‌ خوش درخشید ولی دروازه بان این تیم به عنوان بهترین بازیکن میدان شناخته شد.

پایان کار مرحله گروهی

تیم ایران با دریافت ۸۱ گل و‌ به ثمر رساندن ۵۸ گل هم امتیاز با گینه به دلیل تفاضل گل بهتر ( ۲۳-) در مقابل گینه (۴۰-) در رده سوم گروه بالاتر از این تیم قرار گرفت. اما از صعود به مرحله اصلی بازماند و‌ برای کسب رده های ۱۷ تا ۳۲ به رقابتهای موسوم به پرزیدنت کاپ رسید.

پرزیدنت کاپ

در این مرحله تیم های ایران، گینه به همراه تیم های هند و اسلواکی در گروه یک پرزیدنت کاپ قرار گرفتند. طبق آیین نامه مسابقات اگر تیمهای همگروه در مرحله مقدماتی ددر پرزیدنت کاپ نیز همگروه شوند، امتیاز وگل های به ثمر رسانده و‌دریافت کرده آتها در مقابل حریف همگروه محسوب میشود. بدین ترتیب در جدول گروه نخست پرزیدنت کاپ تیم های ایران و‌ گینه یک امتیاز از تساوی در مرحله مقدماتی و ‌۱۹ گل زده و‌خورده محسوب شده داشتند و‌نیازی به دیدار دوباره نبود.

ایران - هند، شکست نزدیک

تیم ایران در نخستین مسابقه خود در این مرحله روز یکشنبه پنجم تیرماه به مصاف تیم هند رفت. این مسابقه، تکرار دیدار فینال شانزدهمین دوره رقابتهای قهرمانی آسیا بود که در قزاقستان با برتری هند به اتمام رسید. در این دیدار نیز که در ورزشگاه گولووتس شهر سلیه برگزار شد تیم ایران در یک دیدار نزدیک ۳۰ به ۳۱ مغلوب هند شد. فاطمه مریخ در این دیدار با ۱۱ گلی که به ثمر رساند پر امتیازآورترین بازیکن ایران بود و هانیه کریمی با ۵ گل در رده دوم‌ گلزنان ایران قرار گرفت . الناز یارمحمدی توسکی بهترین عملکرد را درون دروازه داشت و ۱۹ باز دروازه ایران را نجات داد.

ایران- اسلواکی، ایران خسته

مغلوب اسلواکی
مغلوب اسلواکی

در دومین مسابقه خود در پرزیدنت کاپ، دختران هندبال ایران سه شنبه هفتم تیر در زلاتورگ آرنای شهر سلیه مقابل تیم اسلواکی صف آرایی کردند. شاگردان غلامعلی اکبرآبادی در دیدار مقابل اسلواکی در نیمه نخست ۲۰-۷ و در نیمه دوم ۱۷-۱۵ مغلوب شدند تا دو باخت و با همان یک امتیاز بازی مقابل گینه پس از اسلواکی، گینه و هند در مکان چهارم گروه جا بگیرند. تیم هندبال جوانان دختر ایران بدین ترتیب حریف تیم‌ چهارم‌ گروه سوم یعنی مکزیک شد.

ایران - مکزیک، پیروزی تاریخی

هانیه كریمی
هانیه كریمی

قهرمان آمریکای مرکزی و‌ حوزه دریای کاراییب، در دیدار مقابل ایران در نیمه نخست ۱۸-۱۱ مغلوب شد. در ادامه در نیمه دوم، دختران ایران فاصله امتیازی را بیشتر کردند و ۲۸ به ۱۵ مکزیک را شکست دادند تا در پایان نتیجه ۴۶-۲۶ بر رو‌ی تابلو‌ تقش ببندد. این نخستین پیروزی تاریخ هندبال زنان ایران در رقابتهای قهرمانی جهان به شمار می رود. تیم ایران با این پیروزی حریف برنده ایتالیا و‌ ایالات متحده آمریکا شد.

ایران - ایتالیا

تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران
تیم ملی هندبال جوانان دختر ایران

تیم ایتالیا که با وایلد کارت به این مسابقات رسیده بود با برتری مقابل آمریکا رقیب ایران برای کسب رده ۲۹ شد. ایران در آخرین بازی خود دهم تیرماه در گلووتس ارنای شهر سلیه اسلوونی مقابل ایتالیا نتیجه را واگذار کرد تا در مکان سی‌ام به کار خود خاتمه دهد. دختران هندبال ایران در هفتمین ‌ دیدار خود مقابل تیم ایتالیا در نیمه نخست ۱۹-۱۰ عقب افتادند و‌ در نیمه د‌وم ۱۰-۱۶ مغلوب شدند تا در نهایت با ۱۵ امتیاز اختلاف ۳۵-۲۰ نتیجه را به رقیب اروپایی واگذار کنند. بدین ترتیب تیم ایران با یک‌ تساوی, یک پیروزی و ۵ شکست به عنوان سی‌ام رقابتهای جهانی ۲۰۲۲ اسلوونی رسید.

دیدارهای دختران هندبالیست ایران از تلویزیون صدای آمریکا بصورت زنده پخش شد و‌ مورد توجه بینندگان و خانواده هندبال ایران قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG