لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

تمدید قرار بازداشت فرهاد حسینی؛ وضعیت هفت بازداشتی تبریز هنوز نامشخص است


 بالا از سمت راست به چپ: علی بابایی، آراز ابراهیم نژاد، داود شیری و امیرحسین آقایی
پایین راست به چپ: بابک رحمتی، مهرداد قادری، جواد سودبر و محمدرضا موحد
بالا از سمت راست به چپ: علی بابایی، آراز ابراهیم نژاد، داود شیری و امیرحسین آقایی پایین راست به چپ: بابک رحمتی، مهرداد قادری، جواد سودبر و محمدرضا موحد

انجمن‌ دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) به نقل از نزدیکان خانواده فرهاد حسینی، فعال حقوق بشر، از تمدید قرار بازداشت وی به دستور شعبه نهم دادسرای عمومی و انقلاب زنجان خبر داد. در همین حال، هنوز از وضعیت ۷ تن از بازداشت شدگان روزهای اخیر در تبریز خبری در دست نیست.

آقای حسینی، ۲۸ ساله، روز سه شنبه ۲۸ شهریور، به دست ماموران سپاه پاسداران زنجان در منزلش بازداشت شد.

به نوشته آداپ، این فعال حقوق بشر بازداشتی روز چهارشنبه ۲۹ شهریور، برای تفهیم اتهام به دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی زنجان برده شد اما اعضای خانواده اش به رغم حضور در دادسرا، موفق به ملاقات با او نشدند.

بر اساس این گزارش، اطلاعات سپاه پاسداران زنجان مسئولیت بازجویی از فرهاد حسینی را بر عهده دارد و تا تکمیل تحقیقات اولیه در بازجویی ها، او در بازداشتگاه این نهاد نظامی خواهد بود.

این دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دانشگاه آزاد زنجان، با مطبوعات استانی زنجان از جمله نشریه «بایرام» همکاری داشته و مطالبی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی می نوشته است.

آداپ اشاره کرد که او همچنین در کانون‌های فرهنگی و ادبی زنجان حضور داشته و طی چندین دوره در «فرهنگ سرای امام» زنجان به تدریس زبان و ادبیات ترکی مشغول بوده است.

انجمن‌ دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ) همچنین خبر داد که محمدرضا موحد، آراز ابراهیم‌نژاد، جواد سودبر، علی بابایی، داود شیری، امیرحسین آقایی و مهران قادری در تبریز و مینا علیخانی در زنجان در روزهای ۲۲ و ۲۳ شهریور بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، این بازداشت ها در سالگرد جنبش اعتراضی ۱۴۰۱ پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و اعتراض ها به «خشکاندن دریاچه ارومیه» انجام شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که مینا علیخانی پس از دو روز بازداشت، به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

اما تاکنون خبری در مورد وضعیت سایر بازداشت شدگان، از جمله دلیل و محل نگهداری آنها منتشر نشده است.

آداپ همچنین خبر داد که «بابک رحمتی، فعال مدنی آذربایجانی در شهر بناب، از ۲۵ شهریور بازداشت شده و در مکان نا معلومی به سر می برد.»

از اتهامات وارد شده به آقای رحمتی خبری منتشر نشده است.

بر اساس این گزارش، همچنین خانواده پیمان ابراهیمی که روز چهارم شهریور در تبریز بازداشت شد، از محل نگهداری و سرنوشت او ابراز بی اطلاع هستند و مراجعات مکررشان به دستگاه های قضایی بی نتیجه باقی مانده است.

آقای ابراهیمی از زمان بازداشت تاکنون تنها تماسی ده ثانیه ای با خانواده خود داشته است.

در هفته های اخیر، شماری از فعالان مدنی و صنفی و همچنین برخی از اعضای خانواده های دادخواه به دست ماموران حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG