لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

گشایش «سه پرونده جدید» برای زرتشت احمدی راغب؛ جعفر ابراهیمی «اعتصاب دارو» را شکست


جعفر ابراهیمی (راست) و زرتشت احمدی راغب.
جعفر ابراهیمی (راست) و زرتشت احمدی راغب.

وکیل مدافع جعفر ابراهیمی می‌گوید این معلم زندانی با «اعزام پزشکی» در روز سه‌شنبه، به اعتصاب دارو «به طور موقت» پایان داده است. هم‌زمان زرتشت احمدی راغب در تماسی تلفنی گفته قوه قضاییه برای او «سه پرونده جدید» باز کرده است.

عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری، روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در پیام‌رسان «ایکس» نوشت که موکلش جعفر ابراهیمی، «معلم تبعید شده به زندان قزل‌حصار»، در یک تماس تلفنی گفته ‌ «با توجه به اعزام پزشکی امروز» و همچنین «درخواست‌های خانواده، معلمان، و سایر فعالان» از عصر روز سه‌شنبه «اعتصاب دارو» را موقتا شکسته است.

جعفر ابراهیمی که به همراه شماری دیگر از زندانیان سیاسی از زندان اوین به قزل‌حصار برده شده، چهارشنبه ۲۲ شهریور با «تشدید بیماری» و «در حالت بیهوشی» به بیمارستان رجایی در کرج انتقال یافت.

این عضو هیئت مدیره شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران که به بیماری‌های روده‌ای و دیابت مبتلا است.

هم‌زمان، پویا جگروند فعال مدنی، در پیام‌رسان «ایکس» از تماس کوتاه زرتشت احمدی راغب خبر داد. این زندانی سیاسی محبوس در قزل‌حصار که حدود شش ماه قبل با حضور در اعتراضات صنفی فرهنگیان بازداشت شد، در این تماس کوتاه گفته که در این مدت به «سه زندان» برده شده و «سه پرونده جدید» برای او گشوده شده است.

بر اساس این گزارش، با گفتن این خبر، مأمور زندان «که مراقب مکالمه است» بلافاصله تلفن او را قطع کرده است.

جعفر ابراهیمی و زرتشت احمدی راغب به همراه شماری دیگر از زندانیان سیاسی از جمله کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد به زندان قزل‌حصار انتقال داده شده‌اند.

برخی از این زندانیان، از جمله سعید ماسوری، زرتشت احمدی‌راغب، حمزه سواری و رضا سلمان‌زاده در پیام‌هایی جداگانه چگونگی انتقالشان از زندان اوین به زندان قزل حصار را «آدم‌ربایی» توصیف کرده و زندان قزل حصار را «سیاهچاله» و «قتلگاهی وحشتناک» خوانده و درباره «وقوع یک فاجعه انسانی» هشدار داده‌اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی و مسئولان زندان تاکنون به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

رضا اکوانیان، فعال حقوق بشر، در روزهای پیشین به صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی با تبعید زندانیان سیاسی به قزل‌حصار، به دنبال «قتل خاموش» آنها است.

XS
SM
MD
LG