لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

شماری از فعالان کارگری و معلمان در چند شهر ایران بازداشت شدند


خبات و رامیار دهدار، از فعالان کارگری بازداشت شده در سنندج
خبات و رامیار دهدار، از فعالان کارگری بازداشت شده در سنندج

گزارش ها از ایران حاکی از ادامه بازداشت فعالان کارگری و معلمان، از جمله در شهرهای سنندج، قروه و کرمانشاه به دست ماموران حکومتی جمهوری اسلامی در روزهای اخیر است.

در این ارتباط، اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت دو فعال کارگری در سنندج توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

به گزارش این اتحادیه، روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور، دو فعال کارگری به نام‌های خبات و رامیار دهدار به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند و ضبط وسایل شخصی آن‌ها نیز ضبط شد.

بنابر گزارش‌ها، خبات دهدار، فعال کارگری و زندانی سیاسی سابق، روز ٢٨ مهر ١۴٠١ در جریان اعتراضات سراسری به دست نیروهای امنیتی بازداشت و روز هفتم آبان‌ ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه از زندان سنندج آزاد شده بود.

بازداشت فعالان مدنی و کارگری در روزهای قبل از سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» شدت بیشتری گرفته بود و در همین ارتباط، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز ٢٢ شهریور اعلام کرد که مجید حمیدی، از فعالان کارگری اهل سنندج، در مغازه خود در خیابان سیروس این شهر بازداشت شد.

پیش از آن، امید اسدی، دیگر فعال کارگری اهل سنندج، روز ١٩ شهریور طی یورش نیروهای حکومتی در محل کار خود بازداشت شده بود.

بازداشت سه فعال صنفی معلمان

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران خبر داد که عبدالله عبدالملکی، از معلمان بازنشسته قروه، زمانی که به ضرب و شتم زنان و مردان معترض قروه‌ای به دست ماموران حکومتی جمهوری اسلامی معترض شده بود، به دست نیروهای اطلاعات سپاە قروە بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدە است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن تاکید بر لزوم آزادی فوری این معلم خواستار پایان دادن به این پرونده‌سازی‌های نیروهای امنیتی شد.

به نوشته این شورا، محمود صفدری، از فعالان صنفی معلمان استان خراسان شمالی، شنبه شب ۲۵ شهریور به دست ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، همچنین فریده قهرمانی‌فر، معلم بازنشسته و فعال انجمن فرهنگیان بازنشسته کرمانشاه، به دست نیروهای امنیتی و بدون ارائه حکم قضایی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

شماری از معلمان مانند جعفر ابراهیمی رسول بداقی، محمود ملاکی، عزیز قاسم زاده، ناهید شیرپیشه، زینب همرنگ، هاشم خواستار و انوش عادلی زندانی هستند و شمار دیگری نیز با برخوردهای اداری و امنیتی مواجه شده اند.

محاکمه کامران ساختمانگر، فعال کارگری در سنندج

شماری از تشکل های کارگری اعلام کردند که جلسه رسیدگی به اتهامات وارد شده به کامران ساختمانگر، از فعالین کارگری سنندج، در دادگاه انقلاب اسلامی این شهر و بدون داشتن وکیل در روز یکشنبه ۲۶ شهریور، برگزار شد.

او در کیفرخواست دادستان و اداره اطلاعات سنندج، از جمله به «دادن فراخوان برای اعتراض و اعتصاب در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی از طریق مصاحبه با رسانه‌ها، حضور در تجمعات اعتراضی پاییز سال قبل، حمایت علنی از خانواده رامین حسین پناهی و تشویق مردم به اعتراض و حضور در خیابان ها علیه نظام از طریق فضای مجازی و همکاری با احزاب سیاسی کردستان» متهم شده بود.

در این ارتباط، کامران ساختمانگر در دادگاه در قبال اتهامات مطرح شده از خود دفاع کرده است.

XS
SM
MD
LG