لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

طرح نماینده مسلمان کنگره برای تشکیل دفتر مقابله با اسلام‌هراسی در مجلس نمایندگان تصویب شد


ایلهان عمر عضو مسلمان کنگره آمریکا از ایالت مینه‌سوتا است.
ایلهان عمر عضو مسلمان کنگره آمریکا از ایالت مینه‌سوتا است.

مجلس نمایندگان آمریکا در یک رای نزدیک، به پیشنهاد «ایلهان عمر» عضو مسلمان کنگره آمریکا رای داد که از وزارت خارجه آمریکا می‌خواهد برای مقابله با نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان، وزارت خارجه ایالات متحده یک دفتر با هدف مقابله با اسلام‌هراسی در سراسر جهان تشکیل دهد.

سایت هیل که خبرهای کنگره آمریکا را دنبال می‌کند، سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ گزارش داد ۲۱۹ عضو مجلس نمایندگان به طرح ایلهان عمر رای مثبت دادند و ۲۱۲ نفر نیز رای منفی دادند. ‌ هیچکدام از جمهوری‌خواهان عضو مجلس نمایندگان به این طرح رای مثبت ندادند. این طرح برای اینکه به قانون تبدیل شود، نیاز به تصویب سنای آمریکا دارد. با اینکه دموکرات‌ها با کمک رای معاون رئیس جمهوری، نسبت به جمهوریخواهان برتری در سنا دارند اما هنوز مشخص نیست که این طرح در سنا مطرح و تصویب می‌شود یا خیر.

رهبران جمهوریخواه که از اعضای حزب خواسته بودند که به این طرح رای منفی دهند، می‌گویند این طرح تعریف گنگ و مبهمی از اسلام‌هراسی می‌دهد و در حال حاضر بخشی برای زیرنظر نگه‌داشتن آزادی مذهبی در جهان در وزارت خارجه فعال است.

دولت بایدن در بیانیه‌ای از چنین طرحی پشتیبانی کرد اما متذکر شد که با همکاری با کنگره، جوانب مختلف امر را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که وزیر خارجه از اختیارات قانونی و منابع لازم برای ایجاد چنین دفتری و همچنین تعیین نماینده‌ای ویژه به منظور تهیه گزارش سالیانه ناظر به رصد اقدامات معطوف به اسلام‌هراسی در کشورهای خارجی، برخوردار است.

ایلهان عمر عضو مسلمان کنگره آمریکا متولد سومالی است. او در سال ۲۰۱۷ به مجلس نمایندگان ایالت مینه‌سوتا راه یافت و دو سال بعد از منطقه پنجم این ایالت به عنوان عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شد.

اسکات پری عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت پنسیلوانیا از مخالفان طرح خانم عمر است. او حتی در زمان بررسی این طرح در کنگره، این نماینده مسلمان را به یهودستیزی متهم کرد. آقای پری می‌گوید که طرح مذکور که مورد حمایت دموکرات‌هاست، به منظور مسکوت کردن انتقادها از تروریسم نوشته شده است. دموکرات‌ها این ادعا را رد می‌کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG