لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

اسرائیل به یک نماینده مسلمان کنگره آمریکا اجازه داد به کرانه باختری سفر کند


ایلهان عمر (راست) و رشیده طلیب (چپ)
ایلهان عمر (راست) و رشیده طلیب (چپ)

دولت اسرائیل اعلام کرد به رشیده طلیب، نماینده زن مسلمان کنگره آمریکا، اجازه خواهد داد از منطقه اشغال شده کرانه باختری رود اردن دیدن کند.

به گزارش رویترز، آن‌گونه که وزیر کشور اسرائیل اعلام کرده، این تصمیم براساس «دلایل انسان‌دوستانه» گرفته شده است. مادر بزرگ خانم طلیب فلسطینی-آمریکایی است و اسرائیل گفته به این دلیل به این عضو کنگره اجازه سفر به اسرائیل را داده است.

این خبر پس از آن منتشر شد که روز گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرده بود دولت این کشور به ایلهان عمر و رشیده طلیب، دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا، اجازه نخواهد داد از این کشور بازدید کنند.

این اقدام اسرائیل تنها چند ساعت پس از آن روی داده بود که پرزیدنت ترامپ تلویحا اسرائیل را به این کار فراخواند. پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۴ مرداد، در توئیتی گفته بود: «اگر اسرائیل به قانونگذاران عمر و طلیب، اجازه دیدار دهد، ضعف بزرگی از خود نشان داده است.»

رشیده طلیب و الهان عمر، دو عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که چندین بار از دولت اسرائیل انتقاد کرده‌اند، پیشتر اعلام کرده بودند که قصد دارند به مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن و اورشلیم شرقی سفر کنند.

رشیده طلیب که اصلیتی فلسطینی دارد، قصد داشت دو روز بیشتر در منطقه بماند و به دیدار مادربزرگ خود برود.

هر دوی این نمایندگان از جمله حامیان جنبش «بایکوت، عدم‌ سرمایه‌گذاری و تحریم» اسرائیل (به انگلیسی: BDS) هستند. براساس قوانین اسرائیل، کسانی که از این جنبش حمایت کنند، ممکن است از ورود به اسرائیل منع شوند.

نخست‌وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود که اگر رشیده طلیب درخواستی برای دیدار خانواده خود مطرح کند، این درخواست با توجه به دلایل انسان‌دوستانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، به شرط آن‌که این‌که نماینده مجلس نمایندگان تضمین دهد برای بایکوت اسرائیل تبلیغ نخواهد کرد.

تصمیم اسرائیل برای ممانعت از ورود این دو نماینده کنگره آمریکا به این کشور با انتقادهایی مواجه شده بود. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، از اسرائیل و همچنین پرزیدنت ترامپ بابت تشویق این کشور به این کار انتقاد کرده بود.

آیپک، لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا، هم در توئیتر خود ضمن انتقاد از مواضع این دو عضو کنگره، نوشت که هر عضو کنگره آمریکا باید بتواند از اسرائیل بازدید کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG