لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

تلاش برای تغییر قانون «پوشش سر» در مجلس نمایندگان آمریکا


گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا - کنگره آمریکا امروز مکان بسیار متفاوتی نسبت به گذشته است. قانونگذاران از اقلیت های گوناگونی در آن حضور دارند. ایلهان عمر نماینده سومالیایی تبار جدید کنگره آمریکا که یکی از اولین زنان مسلمان است که در کنگره مشغول به قانونگذاری می شود، با روسری کار خود را آغاز می کند. این دوره دو نماینده زن مسلمان برای نخستین بار در مجلس نمایندگان آمریکا حضور دارند.

پیش نویس این اصلاحیه، توسط ایلهان عمر و نانسی پلوسی - رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان که روز پنجشنبه به ریاست مجلس جدید انتخاب شد - و همچنین جیم مک‌گاورن نماینده ایالت ماساچوست از حزب دموکرات، تهیه شده است و در آن پوشش مذهبی (حجاب) و پوشش‌‌های با مصارف پزشکی از قانون مستثنی شده‌اند.

ایلهان عمر پیشتر در توئیتر نوشته بود که «هیچکس سر من روسری نگذاشته است به جز خود من.» شورای روابط اسلام و آمریکا نیز پیشتر از این تغییرات استقبال کرد.

اما استفاده از پوشش مذهبی سر دلخواه ایلهان عمر، به لحاظ فنی در مجلس نمایندگان آمریکا ممنوع است. صد و شانزدهمین مجلس نمایندگان، که در کنترل دموکرات ها است، سعی دارد این قانون را تغییر دهد تا منعکس کننده واقعیت گوناگونی نمایندگان در این دوره باشد.

این قانون ۱۸۱ سال پیش ایجاد شد و از آن زمان تاکنون کنگره تغییر زیادی کرده است. زنان و اقلیت ها، آن زمان فرصت و امکان حضور در کنگره آمریکا را نداشتند. اما کنگره امروزه مکانی است که افراد و اقلیت های متفاوتی در آن حضور دارند.

زمانی که کنگره پوشش سر را ممنوع کرد، دوره ای بود که مردان در قرن نوزدهم میلادی به طور معمول کلاه بر سر داشتند و آن قانون برای تبعیض علیه اقلیت های دینی تعیین نشده بود.

ممنوعیت پوشش روی سر یکی از ممنوعیت ها بود و ممنوعیت های دیگر فعلی شامل کشیدن سیگار در داخل محوطه مجلس، خوردن غذا و نوشیدنی و همچنین استفاده از تلفن های همراه است.

با این حال اعضای مجلس نمایندگان نسبت به قانونگذاران سنا یک امتیاز دارند و آن این است که می توانند کودکان خود را به مجلس بیاورند.

این اولین باری نیست که سعی می شود قانون پوشش سر در مجلس نمایندگان تغییر کند. در سال ۲۰۱۰ فردریکا ویلسون، نماینده دموکرات ایالت فلوریدا سعی کرد که با لابی کردن با رئیس جمهوریخواه مجلس، جان بینر، قانون پوشش سر را تغییر دهد اما نتوانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG