لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

تاریخ‌سازی در مجلس نمایندگان آمریکا؛ سوگند دو نماینده زن به قرآن


ایلهان عمر نخستین زن مسلمانی است که با حجاب در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر می‌شود
ایلهان عمر نخستین زن مسلمانی است که با حجاب در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر می‌شود

روز پنج‌شنبه و هم‌زمان با مراسم سوگند نمایندگان مجلس آمریکا برای آغاز به کار، اتفاقی منحصر به فرد رخ داد: دو نماینده زن که مسلمان هستند، با دست گذاشتن روی قرآن سوگند یاد کردند.

«ایلهان عمر» نماینده مینه‌سوتا، نخستین زنی است که با حجاب در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر می‌شود. او تباری سومالیایی دارد.

همچنین «رشیده طلیب» نماینده ایالت میشیگان است. این زن فلسطینی‌تبار مسلمان، در مراسم سوگند خود از قرآنی استفاده کرد که متعلق به توماس جفرسون، سومین رئیس‌ جمهور آمریکا است.

طلیب به دیترویت فری‌پرس گفت استفاده از این قرآن برای او اهمیت داشت، چرا که به گفته او «بسیاری تصور می‌کنند اسلام خیلی دیر وارد آمریکا شده است.»

نخستین بار ۱۲ سال پیش این کیث الیسون بود که برای سوگند خوردن در مجلس نمایندگان، به قرآن سوگند خورد. مساله‌ای که با انتقادهایی هم مواجه شده بود.

قرآنی که طلیب از آن استفاده کرد، در حال حاضر در کتابخانه کنگره آمریکا نگهداری می‌شود. این کتاب سال ۱۷۳۴ میلادی و از سوی جورج سیل به زبان انگلیسی ترجمه شد.

هم‌زمان برای حضور عمر در مراسم سوگند خوردن با حجاب اسلامی، محدودیت‌هایی وجود داشت. از جمله قانونی که به حدود ۱۸۰ سال پیش باز می‌گردد و در آن به نمایندگان مجلس اجازه حضور با «کلاه» داده نمی‌شود.

عمر اکنون با همراهی نانسی پلوسی و جیم مک‌گاورن به دنبال تصویب متممی است که براساس آن استثنایی برای این قانون در نظر گرفته شود و نمایندگان با سرپوش‌های مذهبی یا پزشکی اجازه حضور در جلسه را داشته باشند.

نماینده مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان، پس از پیروزی در انتخابات هم در توییتی نوشته بود که قصد دارد چنین متممی ارائه کند و اضافه کرده بود: «این تنها ممنوعیتی نیست که قصد لغو آن را دارم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG