لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

مجلس نمایندگان در قطعنامه‌ای موضع پرزیدنت ترامپ درباره چهار عضو کنگره را محکوم کرد؛ دفاع پرزیدنت ترامپ از خود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان ایالات متحده که در اختیار اکثریت دموکرات است، سه شنبه شب در قطعنامه‌ای توئیت‌های پرزیدنت دونالد ترامپ علیه چهار زن عضو کنگره را محکوم کرد و این اظهارات او را «نژادپرستانه» نامید.

در رای گیری سه شنبه شب ۲۵ تیرماه، این قطعنامه با ۲۴۰ رای مثبت در مقابل ۱۸۷ رای منفی تصویب شد. این مصوبه قابلیت اجرایی ندارد و تنها یک قطعنامه است.

این قطعنامه «نظرات نژادپرستانه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را که به ترس و نفرت آمریکایی‌های جدید و رنگین‌پوستان مشروعیت بخشید و سبب افزایش آن شد»، به شدت محکوم می‌کند.

روز یکشنبه چند رشته توئیت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه گروهی از نمایندگان زن «پیشرو» دموکرات خبرساز شد. پرزیدنت ترامپ بدون نام بردن، خطاب به آنها نوشت «به کشورتان بازگردید» و کشورهای «آلوده به جرم» خود را درست کنید.

هفته گذشته گروهی از زنان دموکرات عضو کنگره بعد از بازدید از مرز آمریکا و مکزیک در یکی از کمیته‌های کنگره علیه سیاست مهاجرتی پرزیدنت ترامپ شهادت دادند. از چهار نفری که به نظر می رسد این توییت پرزیدنت ترامپ خطاب به آنها باشد، تنها «ایلهان عمر» نماینده ایالت مینه سوتا مهاجر اهل سومالی و اکنون شهروند آمریکا است. سه نماینده دیگر متولد آمریکا هستند: آیانا پریسلی نماینده ماساچوست، متولد سینسیناتی اوهایو، الکساندریا اوکازیو کورتز متولد و نماینده بخشی از شهر نیویورک و رشیده طلیب از ایالت میشیگان، در شهر دیترویت به دنیا آمده است.

قطعنامه روز سه شنبه در حالی در مجلس نمایندگان تصویب شد که در دو روز گذشته پرزیدنت ترامپ و برخی جمهوریخواهان بابت این نظرات دفاع کردند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه ۲۵ تیرماه گفت که نژادپرست نیست و تنها گفته است «آنها باید کشورمان را دوست داشته باشند و نباید از کشورمان متنفر باشند. کسانی که از آمریکا متنفرند، باید بروند.»

رهبران جمهوریخواه کنگره از محکومیت اظهارات پرزیدنت ترامپ خودداری کردند. میچ مک‌کانل رهبر جمهوریخواه سنا در اظهارنظری گفت پرزیدنت ترامپ نژاد پرست نیست و از دو طرف خواست تنش ها را کاهش دهند.

ساعتی پیش از رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا، کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در این مجلس نیز در یک کنفرانس خبری گفت که اظهارات پرزیدنت ترامپ را نژادپرستانه نمی‌داند بلکه آن را موضع سیاسی رئیس جمهوری می‌داند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG