لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

صفحه آخر: معرفی ابراهیم رئیسی، کاندیدای ریاست جمهوری ایران


صفحه آخر ۵ مه ۲۰۱۷: ابراهیم رئیسی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

نام ابراهیم رئیسی با قتل عام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ در زندان‌های اوین و گوهردشت گره خورده است. وی اکنون کاندیدای ریاست جمهوری شده و از حمایت تلویحی و آشکار رهبر و سران نظام هم برخوردار است. صفحه آخر ۱۵اردیبهشت ۱۳۹۶ خورشیدی و پنجم ماه مه ۲۰۱۷ گوشه‌هایی از سوابق ابراهیم رئیسی را روشن می کند.

ابراهیم رئیسی، ۵۷ ساله، متولد مشهد است. در۱۵ سالگی به حوزه علمیه قم فرستاده شد و هیچ‌وقت دیپلم دبیرستان نگرفت. او در زمان انقلاب ۱۸ سال داشت، و به عنوان دادیار به دادستانی کرج اعزام شد. کارش اساسا بازجویی است. سال ۵۹ رئیسیِ بیست ساله دادستان انقلاب کرج می‌شود و با دختر علم الهدی، که آن موقع رئیس کمیته منطقه یک تهران بود، ازدواج می‌کند. کمیته‌ای که علم الهدی ریاستش را برعهده داشت، به خاطر بگیر و ببند مجاهدین و فدائیان و مبارزان سیاسی در تهران معروف بود.

رئیسی سال ۶۳ به معاونت علی رازینی، دادستان انقلاب مرکز، منصوب شد. و در تمام دهه شصت – از جمله در تابستان ۶۷ – در سمت "معاون گروهکی دادستان مرکز" به نظام مقدس خدمت کرد؛ یعنی عضو هیأت اصلی اعدام کننده در سال ۶۷ در زندان‌های اوین و گوهردشت بود، و در یکی دو ماه با حکم آیت‌الله خمینی، مرتکب اعدام چند هزار زندانی سیاسی شد که بیش از ۹۰ درصدشان زیر ۲۵ سال داشتند.

صفحه آخر پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش اول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:45 0:00

باری، سال ۱۳۷۲ که محمد یزدی رئیس قوه قضائیه شد، رئیسی را به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب کرد. درسال ۷۸ که شاهرودی رئیس دستگاه قضا شد، رئیسی را به عنوان معاون اولش منصوب کرد که مدت ۱۵ سال، معاون اول قوه قضائیه بود؛ و همزمان، از سال ۹۱ تا به حال، به حکم خامنه‌ای دادستان ویژه روحانیت است. زندانی کردن آیت الله نکونام و سیدحسین کاظمینی بروجردی، و تلاش ناموفق برای زندانی کردن احمد منتظری، فقط دو سه نمونه از خدمات رئیسی در این سمت است. همزمان، یعنی از سال ۹۱ تا ۹۵ رئیس شورای نظارت بر صدا و سیمای رهبربود؛ و باز، همزمان یعنی از شهریور ۹۳ تا اسفند ۹۴ دادستان کل کشور هم بود. اسفند ۹۴ متولی آستان قدس رضوی شد تا همراه با پدرزنش علم الهدی، بر یکی از ثروتمندترین مراکز بی حساب کتاب کشور، مسلط بشود.

در این ۱۵ سالی که معاون قوه قضائیه بود، یکی از اتفاقات سال ۸۸ و ۸۹ ماجرای حبس خانگی کروبی و موسوی و رهنورد بود. مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ۸۸،به رئیس قوه قضاییه (لاریجانی) نامه نوشت که "آماده است مستندات آزار جنسی و تجاوز به برخی از بازداشتی‌های وقایع بعد از انتخابات را در اختیار او بگذارد‌. رئیسی، مسئول یک هیأت سه نفره شد که روی مفاد نامه کروبی تحقیق کند. در نهایت، هیات آقای رئیسی اعلام کرد: "مستندات و مدارکی برای تایید ادعای آزار جنسی وجود نداشته و ادعاهای مطرح شده عاری از حقیقت است"، و با کسانی که "با نشر اکاذیب و ایراد تهمت و افترا" موجب "تشویش اذهان عمومی" و باعث "هتک حیثیت و اعتبار نظام" شده‌اند "برخورد قاطع" صورت می‌گیرد."

ابراهیم رئیسی همیشه با صراحت از حصر موسوی و کروبی و رهنورد دفاع کرده، و بارها گفته که معترضان به نتایج انتخابات ۸۸ محارب‌ هستند.

رئیسی نه در اقتصاد هیچ سابقه‌ای دارد، نه سیاست، نه اداره حتی یه دهکوره. یعنی اگر مثلا بشود گفت روحانی در دوران ریاست بر ستاد خاتم الانبیا تجربه اقتصادی کسب کرده، یا قالیباف در اداره شهر ده سال تجربه مدیریت دارد – صرفنظر از نحوه مدیریت هر یک از این افرد – رئیسی هیچ کدام از این تجربه‌ها را هم ندارد؛ تنها تجربه او، اعدام کردن و زندان کردن است. حال، همین شخص در رقابت‌های انتخاباتی داعیه دفاع از حقوق شهروندی را دارد. آقای رئیسی می‌خواهد رئیس جمهوری شود و حقوق شهروندی را اجرا کند. می‌گوید زمان عمل به حقوق شهروندی است!

و مصباح یزدی، معروف به تئوریسین خشونتِ نظام مقدس، که قبلا احمدی نژاد را سفارش شده از طرف امام زمان معرفی کرده بود، این بار، از رئیسی پشتیبانی می‌کند.

صفحه آخر پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش دوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

یادمان هست خامنه‌ای، که این بار این فردِ "امام رضا پسند" را جلو انداخته، پیشتر چطور از احمدی نژاد حمایت می‌کرد. فاجعه اقتصادی که احمدی نژاد، بر سرِ مملکت آورد، نه یکی دوتاست و نه در سال آخرِ دولتش انجام شد.

صفحه آخر پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش سوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:21 0:00

ابراهیم رئیسی هم مثل احمدی نژاد اسم خودش را گذاشته "جریان حمایت از محرومان و مستضعفان"، و با پیش کشیدن موضوع پرداخت یارانه به دهک‌های پایین جامعه و ریشه‌کن کردن فقر در کشور، می‌خواهد بین اقشار ضعیف بودجه، برای خود محبوبیت کسب کند.

اما حرف‌هایی که درباره یارانه، می‌زند، اصولا چقدر پایه و اساس دارد؟ رئیسی هم جزو آن دسته از آخوندهای حوزوی است که مثل آیت‌الله خمینی، اقتصاد را "مالِ خر" می‌دانند؛ و چون از علم اقتصاد سررشته‌ای ندارند، وعده‌های توخالی برای بهبود اقتصاد می‌دهند. یک نمونه از مراجع حوزویِ حامی رئیسی:

آیت الله نوری همدانی فرمودند: "فقر و معیشت اقشار کم درآمد با توجه به بیکاری و گرانی، یکی از مهمترین مشکلات مردم است که باید از پیش پای مردم برداشته شود." ... "این که برخی کاندیداها از اقشار پایین دست حمایت می‌کنند و می‌خواهند یارانه فقرا را افزایش دهند، نباید برای آنها سنگ‌اندازی شود."

یعنی به نظر ایشان، یارانه قضیه مستضعفان و محرومان را حل می‌کند.

میرسلیم (یکی از شش نامزد احراز صلاحیت شده) می‌گوید: "وعده چند برابر کردن یارانه‌ها غیرعلمی است. به جرأت می‌گویم که این تنها یک شعار برای به دست آوردن رای عامه مردم است ... برخی برای اینکه رأی عوام را جمع کنند این گونه شعارها را مطرح می‌کنند و کاری هم به تحقق آن هم ندارند."

با توجه به این که هم رئیسی و هم قالیباف خیلی روی پرداخت یارانه تأکید دارند، در برنامه هفته آینده، به این موضوع دقیق‌تر خواهیم پرداخت. اما در این برنامه به نکته دیگری می‌پردازیم. رئیسی، هرجا از یارانه و کمک به محرومان حرف می‌زند، به عدالت اجتماعی و برنامه‌هایی که "دولت باید داشته باشد" اشاره می‌کند؛ ولی هیچوقت به برنامه مشخصی اشاره نمی‌کند.

در مناظره اول کاندیداها – که بنا به فایل صوتی‌ای که هفته گذشته در صفحه آخر پخش شد، معلوم شد سوال‌ها از پیش به آنها داده شده – از ابراهیم رئیسی سوال شد: "چه برنامه و راهکاری برای رشد عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی در شرایط امروز ایران پیشنهاد می کنید؟"

رئیسی در یک فرصت ۴ دقیقه‌ای، و بار بعد در فرصتی ۵ دقیقه‌ای در پاسخ به این سوال حرف زد. بینندگانی که حوصله کردند و به حرف‌های او گوش دادند، می‌دانند که حرف‌های او فقط یک سخنرانی منبری آخوندی کسالت آور بود؛ و هیچ برنامه مشخص و راهکار مشخصی ارائه نکرد.

وقتی هم که در هر مصاحبه و سخنرانی و رو به دوربین و پشت دوربین، یک پیشنهاد مشخص درباره اشتغال را مطرح، و بارها تکرار می‌کند، بیشتر معلوم می‌شود که هیچ از اقتصاد و حتی از آمار نمی‌داند.

آقای رئیسی روی مسکن مهر هم مدام تأکید می‌کند که "مسکن بسازید و به دست مردم بدهید تا خانه‌دار شوند." اما واقعا رئیسی درباره مسکن مهر چقدر حرف حساب دارد؟!

صفحه آخر پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش چهارم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:10 0:00

یک سال است که رئیسی متولی آستان قدس است. در این مدت، به چه کسی حساب و کتاب پس داده؟ آستان قدس حتی مالیات نمی‌پردازد. یعنی نه چیزی از درآمد آستان قدس به خزانه واریز می‌شود، و نه حتی هیچ کجا ثبت می‌شود که درآمد و هزینه این نهاد پولساز چقدر است. مگر مجلس نهم تصویب نکرد که آستان قدس هم باید مالیات بپردازد؟ آقای رئیسی نامه نوشت به رهبر معظم که "ما مالیات نمی‌پردازیم." آقا هم فرمان صادر کرد که آستان قدس مالیات نپردازد، و مجلس هم اعتراض نکند! حال آقای رئیسی می‌گوید وقتی دولت تشکیل بدهم، مردم را در جریان همه چیز قرار می‌دهم!

درآمد شخص آقای رئیسی در یکسال گذشته از آستان قدس چقدر بوده است؟

آستان قدس درتمام مناطق کشور املاک زیادی به اسم وقف به چنگ آورده، که این میزان دربرخی نواحی مانند خراسان چشمگیرتراست. ازجمله بنا به اذعان خود آستان قدس: "… قریب به ۹۰ درصد ازاملاک واراضی محدوده شهر مشهد مقدس موقوفه آستان قدس رضوی بوده وهست …" ارزش زمین‌های وقفی که در سال توسط آستان قدس تفکیک شده و به فروش می‌رسد، به تخمین، ۲۰ میلیارد دلار است؛ و طبق قانون، یک دهم – یعنی ده درصد – از سود خالص موقوفات آستان قدس، حق شخصی و شرعی و قانونی متولی است.

درآمدهای ماهانه میلیاردها تومانی که به حساب شخصی آقای رئیسی واریز می‌شود به کنار، ایشان از درآمدهای به اصطلاح عمومی آستان قدس، برای مردم مشهد چه کرده؟ آستان قدس برای کاهش اختلاف طبقاتی و کمک به محرومان در مشهد چه کرده؟ از هر سه نفر، یک نفر از جمعیت مشهد مقدس، حاشیه نشین است. زندگی بچه های یک میلیون حاشیه نشین مشهد چگونه است؟

روز ۲۸/۷/۹۵ در نشست "درآمدی بر حاشیه نشینی شهر مشهد" که در مجتمع علوم انسانی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد، گفته شد:

"طی سالهای ۸۳ تا ۹۲ فقر غذایی در شهرهای استان خراسان، هفت برابر و در روستاها هشت برابر شده است و کارشناسان اجتماعی و اقتصادی، ۱۰ سال مورد اشاره را یکی از دهه‌های سیاه می‌دانند. در کجا؟ زیر گوش امپراطوری آستان قدس.

قبل از رئیسی، امپراطوری آستان قدس در اختیار واعظ طبسی بود. رئیسی که به تولیت آستان قدس می‌رسد، بختیاری را به عنوان قائم مقام منصوب می‌کند؛ یعنی همه کاره آستان قدس. بختیاری کیست و قبلا چکاره بوده؟

مدیر کل دادگستری استان خراسان و فارس، رئیس سازمان زندان‌ها، استاندار اصفهان در دولت اول احمدی‌نژاد و وزیر دادگستری در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد. اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۱۸ مهر ۱۳۹۰ (۱۰ اکتبر ۲۰۱۱)، ۲۹ مقام ایرانی از جمله سید مرتضی بختیاری را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف شد.

مجسم کنید وقتی چنین فردی معتمدترین فرد رئیسی باشد، وقتی این فرد امام رضا پسند، رئیس جمهوری شود، افراد دولت و دور و برش چه کسانی خواهند بود! صد رحمت به کابینه سپاهی احمدی نژاد و کابینه امنیتی روحانی!

آقای بختیاری هم با خوش خدمتی، زمینه را برای همکاری با دولت رئیسی آماده می‌کند. در خبرها آمده:

"مرتضی بختیاری از برگزاری صد جلسه مجمع شرکتهای اقتصادی زیرمجموعه آستان قدس رضوی خبر داد، و گفت: «در حوزه اقتصادی، بیش از ۱۰۰ مجمع در سال ۹۵ برگزار شد و وظایف تکلیفی را برعهده شرکت‌ها گذاشتیم و تمامی گزارش‌ها استخراج شده و در اختیار تولیت آستان قدس رضوی قرار گرفته؛ و به علت محرمانه‌بودن آن، رسانه‌ای نشده است.»

قائم مقام آستان قدس رضوی گفت "روزانه ۱۰۰ هزار صبحانه در حرم مطهر رضوی، ۴۰ هزار صبحانه در مبادی ورودی مشهد، و ۱۰۰ هزار ناهار در حرم مطهر رضوی توزیع بسته‌های متبرک و غیره توزیع می‌شود!"

رئیسی با این روش می‌خواهد طرفدار پیدا کند؟ یا به این ترتیب مشکل بیکاری و اشتغال و مسکن را حل کند، یا به نیازهای یک سوم جمعیتِ فقیرِ مشهدرسیدگی کند؟ این ۹۰ درصد زمین‌های مشهد و اطراف مشهد که متعلق به آستان قدس است، چرا در آنها مسکن نمی سازید و در اختیار یک میلیون حاشیه نشین مشهد قرار دهید؟ شعار آبکی تا کی، آقای امام رضا پسند؟ تنها کای که آقای رئیسی تا به حال خوب انجام داده، اعدام و تهدید و زندانی کردن افرادی است که با عقیده رهبر همصدا نیستند. البته ایشان در لاپوشانی کردن دزدی و فساد داخل آستان قدس هم ید طولایی دارد. مهدی عزیزیان – که به دستور او از مملکت خارج شد، برای خیلی از مردم شناخته شده است. در اخبار روز دوم خرداد ۹۵آمده بود: "مهدی عزیزیان طی حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین رییسی به سمت مشاور عمرانی و عضو هیات امنای آستان قدس رضوی منصوب شد." عزیزیان از سال ۶۱ تا همین امسال در آستان قدس مشغول به کار بود.

کانال تلگرامی "آمدنیوز" روز یکشنبه ۶ فروردین گزارش داد که مهدی عزیزیان با هماهنگی مرتضی بختیاری، قائم مقام رئیسی، شش ماه پیش از ایران خارج شده است.چرا؟ چون او حتی به رئیسی و بختیاری و حتما قبلش واعظ طبسی هم نمی‌گفته چقدر از درآمد آستان قدس رضوی را بالا می‌کشیده! خب ایشان برادرزن واعظ طبسی هم هست!

آمدنیوز به نقل از یک منبع آگاه که نام او برده نشده، نوشت مرتضی بختیاری که دادستان انقلاب مشهد و بعد وزیر دادگستری محمود احمدی نژاد بود و اکنون نیز قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی است، مهدی عزیزیان را احضار و خود از او بازجویی کرد. بعد از این بازجویی‌ها مسئولان به این نتیجه رسیدند که عزیزیان از کشور خارج شود "تا عواقب مسائل اختلاس‌های مالی آستان قدس رضوی سروصدا نکند."

روزنامه خراسان هشتم فروردین ۹۶ خبر خروج قائم مقام پیشین تولیت آستان قدس رضوی از کشور را تایید کرد.

کاندیدای امام رضا پسند، ظاهرا فکر کرده حالا که در خیلی از کشورها بانوی اول در کنار رئیس جمهوری مطرح است، او هم همسرش را به عنوان بانوی اول مطرح کند. در مصاحبه‌ای که روی سایت سپاه منتشر شده همسرش جملیه علم الهدی را معرفی کرد و گفت در سال ۸۲ دکترای فلسفه تعلیم و تریبت گرفت و پایان نامه‌اش پایان نامه برترِ شناخته شد. وی الآن عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی است و در زمینه علوم تربیتی فعالیت می‌کند؛ کتاب‌ها و مقالات زیادی نوشته و ریاست سازمان‌ها و نهادهای مختلفی را برعهده دارد – از جمله عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضو هیأت دانشگاه شهید بهشتی، رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، و ...

با این معرفی از همسر ابراهیم رئیسی، معنای رانت دانشگاهی هم روشن می‌شود.

XS
SM
MD
LG