لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

انتقاد احمد منتظری از کاندیداتوری رئیسی با سابقه مشارکت در کشتار ۶۷


احمد منتظری، فعال سیاسی و فرزند حسینعلی منتظری با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در «کشتار» مخالفان سیاسی در سال ۱۳۶۷، نامزدی او را در انتخابات ریاست جمهوری «توهین به ملت ایران» نامید.

احمد منتظری در گفت‌وگو با وبسایت کمپین حقوق بشردر ایران تایید کرد که بازداشت او در پی انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری و صدور حکم زندان، با «مسئولیت» ابراهیم رئیسی بوده است.

ابراهیم رئیسی قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را دارد و احمد منتظری در این باره گفته است: «شرکت مستقیم و بدون انکار ایشان در کشتار تابستان۶۷ مسئله ای بسیار با اهمیت هست. اگر یکی از کاندیداها یک بار به شخصی با چاقو حمله کرده باشد موفق نمی‌شود از مراجع قانونی گواهی عدم سوء پیشینه بگیرد. تکلیف ایشان که کاملا روشن است.»

به گفته آقای منتظری کاندیداتوری ابراهیم رئیسی بدون «حتی یک روز تجربه کار اجرایی»، «بیشتر شبیه یک شوخی» است.

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و دادستان دادگاه ویژه روحانیت است و در گروه موسوم به «هیات مرگ» که درباره اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ تصمیم می‌گرفت، عضویت داشت.

رئیسی با حکم آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران به همراه مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) دست به کشتار گسترده مخالفان سیاسی در زندان‌ها زدند و آیت‌الله حسینعلی منتظری در دیدار با آنها، این اقدام را «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» دانست و گفت که تاریخ از آنها به عنوان «جنایتکار» یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG