لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

دونالد ترامپ چهارشنبه میزبان محمود عباس است؛ دیدار بعد از تغییر موضع حماس


دیدار ترامپ و عباس روز چهارشنبه در کاخ سفید خواهد بود.
دیدار ترامپ و عباس روز چهارشنبه در کاخ سفید خواهد بود.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت با پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت و گو خواهد کرد. این اولین دیدار رو در روی دو رهبر است. آنان پیشتر در ماه اسفند گذشته مکالمه تلفنی داشتند.

به گزارش رویترز، دیدار روز چهارشنبه در حالی برگزار می شود که آقای ترامپ پیشتر حمایت کامل خود از اسرائیل را در دیدار دو ماه پیش با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از کاخ سفید بیان کرده اما در عین حال، رئیس جمهوری آمریکا گفته که همچنان علاقمند است که توافق بین اسرائیل و فلسطینی ها برای صلح در خاورمیانه صورت بگیرد.

به گزارش اسوشیتدپرس، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید گفته این دیدار برای احیای روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی هاست و اینکه چه گزینه هایی هنوز وجود دارد.

آقای ترامپ در ماه فوریه سیاست دیرینه آمریکا در قبال صلح خاورمیانه را شکست و تاکید کرد که هر مسیری را که به صلح برسد بررسی می کند، چه راه حل دو کشور مستقل باشد و چه یک کشوری.

وی در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید گفته بود: «من به راه حل دو کشوری و یک کشوری می نگرم، و راه حلی را می پسندم که مورد پسند دو طرف باشد.»

دیدار بعد از تغییر موضع حماس

دیدار آقای ترامپ و عباس بعد از تغییر سیاست جدید گروه اسلامگرا و فلسطینی حماس صورت می گیرد. این گروه در اقدامی بی سابقه از زمان پیدایش این گروه، متنی از سیاست های جدید خود منتشر کرد که براساس آن، به برقراری یک دولت موقت فلسطینی در چارچوب مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۶۷ تمایل نشان داده است.

حماس در متن سندی که روز دوشنبه منتشر شد گفت که نیت آن مبارزه با یهودیان نیست بلکه مقاومت در مقابل عوامل «متخاصم و اشغالگر صهیونیستی» است.

حماس در نخستین منشور این سازمان که در سال ۱۹۸۸ منتشر شده بود، لحنی ضد یهودی اتخاذ کرده بود که از سوی بسیاری در جامعه بین المللی محکوم شده بود. اما فوزی برهوم، سخنگوی حماس در مورد منشور جدید این سازمان می گوید «این سند به ما فرصتی می دهد تا با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنیم.»

هر چند کاخ سفید می گوید که بجای راه حل یک یا دو کشوری، به دنبال توافق هر دو گروه است، اما رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در اسفندماه از جامعه بین المللی خواست تا از راه حل دو کشوری برای حل بحران میان اسرائیل و فلسطینی ها حمایت کنند.

بنا به گزارش واشنگتن پست، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در سخنان خود خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل واقع در ژنو، از دولت های حامی راه حل دو کشوری برای فلسطین خواست تا «از این راه حل دفاع کنند» و کشوری فلسطینی را به رسمیت بشناسند.

قرار است بعد از ملاقات روز چهارشنبه ترامپ و عباس، حدود ۲۰ روز دیگر، آقای ترامپ به اسرائیل سفر کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG