لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

آویگدور لیبرمن: آمریکا درباره ضمیمه کردن کرانه غربی به اسرائیل هشدار داد


آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل
آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل

وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه گفت که آمریکا به این کشور اطلاع داده که تحمیل حق حاکمیت اسرائیل بر کرانه غربی رود اردن به «بحران فوری» با دولت ترامپ منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آویگدور لیبرمن در نشست کمیته روابط خارجی و دفاعی پارلمان اسرائیل گفت: «ما از دولت آمریکا پیام مستقیم دریافت کردیم، نه پیام غیرمستقیم و اشاره. تحمیل حاکمیت اسرائیل بر یهودا و سامره به معنای بحران فوری با دولت جدید است. یهودا و سامره عنوان توراتی کرانه غربی رود اردن است؛ سرزمینی که اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد.

پیشتر میکی زوهار قانونگذار اسرائیلی و عضو حزب دست راستی لیکود در مصاحبه ای ایده تشکیل کشور فلسطین را رد کرده و از «راه حل یک کشوری» حمایت کرد که طی آن فلسطینی ها شهروندی اسرائیلی دریافت می کنند.

زوهار به یک کانال تلویزیونی اسرائیلی گفت: «راه حل تشکیل دو کشور مستقل مرده است. آنچه که باقی مانده راه حل یک کشوری با اعراب در اینجاست که به معنای شهروندی کامل نیست چرا که شهروندی کامل به آنان اجازه رای در پارلمان را می دهد. در این راه حل آنان از تمامی حقوق شهروندی منهای حق رای در پارلمان برخوردار می شوند.»

زوهار گفت: «آنان می توانند در شهر خود و تحت حاکمیت و استقلال دولت اسرائیلی و کنترل کامل امنیتی، انتخاب کنند و انتخاب شوند.»

لیبرمن گفت از تمام دنیا تماس های تلفنی دریافت کرده که سوال می کردند آیا اظهارات آقای زوهار بیانگر موضع دولت اسرائیل است؟

او گفت تحمیل حاکمیت اسرائیل بر کرانه غربی به معنای آن است که اسرائیل با بار اضافی تامین خدمات پزشکی و بیمه و دیگر مزایا برای فلسطینی ها مواجه خواهد شد. او از ائتلاف حاکم بر اسرائیل خواست تا «صراحتا مشخص کنند که قصدی برای تحمیل حق حاکمیت اسرائیلی وجود ندارد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در چرخشی از سیاست دیرپای آمریکا در حمایت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، گفت که هر راه حلی که منجر به صلح خاورمیانه شود مدنظر خواهد بود.

او ماه گذشته گفت که از راه حلی که مورد قبول دو طرف باشد حمایت می کند.

این موضع آقای ترامپ پرسش هایی را درباره نوع توافق برانگیخته و برخی اعضای تندروی کابینه اسرائیل را برآن داشت تا از گزینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی دست برداشته و رسما بخشها یا تمامی کرانه باختری را ضمیمه اسرائیل کند.

راه حل یک کشوری و دوملیتی ممکن است اسرائیل را به اعطای شهروندی به میلیون ها فلسطینی وا دارد و این امر عنصر یهودی بودن کشور دموکراتیک اسرائیل را زیر سوال می برد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG