لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

مرگ یک فرمانده سپاه پاسداران در درگیری‌های حلب


یکی از نیروهای سپاه که در سوریه کشته شده است
یکی از نیروهای سپاه که در سوریه کشته شده است

رسانه‌های ایران از مرگ حسن اکبری، یک «سردار» سپاه پاسداران ایران در جریان عملیات بازپس گیری شهر حلب در سوریه خبر داده‌اند.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران حسن اکبری را «فرمانده گردان تخریب» در تدمر(پالمیرا) معرفی کرده‌اند اما گفته شده که او روز سه‌شنبه در حلب کشته شده است.

حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، پس از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱ بین نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن تقسیم شد؛ بخش شرقی در کنترل مخالفان و بخش غربی در اختیار نیروهای دولتی قرار گرفت.

دولت سوریه با حمایت هوایی ارتش روسیه از ماه گذشته با تشدید حملات و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره مخالفان، بخش بزرگی از شرق حلب را از شورشیان بازپس گرفته‌ و دمشق می گوید شهر بطور کامل در اختیار دولت است.

حضور نیروهای نظامی ایران در این عملیات تایید نشده اما نیویورک تایمز در گزارشی از نقش موثر ایران در تعیین شرایط آتش بس میان مخالفان مسلح بشار اسد و ارتش سوریه خبر داده است.

ایران از ابتدای جنگ در سوریه با وجود گزارش‌های متعدد از نقش آفرینی نظامیان ایرانی و کشته شدن صدها عضو سپاه پاسداران، همواره تاکید می‌کند که «نقش مستشاری» در سوریه داشته است.

ایران که نظامیان خود در سوریه را «مدافعان حرم» می‌خواند و در بین کشته شدگان سپاهی و بسیجی افرادی با درجات بالای نظامی نیز دیده می شوند. عالی‌ترین مقام نظامی کشته شده در سوریه، سرتیپ حسین همدانی بود که مرگ او در مهر ماه سال گذشته با واکنش گسترده مقامات ارشد ایران مواجه شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG