لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۰

۱۳ تن از نیروهای سپاه مازندران در خان طومان سوریه کشته و ۲۱ نفر مجروح شدند


یکی ازعکس های منتشر شده توسط شبکه جام جم از نیروهای ایرانی در خان طومان
یکی ازعکس های منتشر شده توسط شبکه جام جم از نیروهای ایرانی در خان طومان

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن تعدادی از نیروهای ایرانی و افغان در نبردهای اطراف حلب در سوریه، مسئول روابط عمومی سپاه مازندران تعداد کشته‌های این سپاه در این نبرد را ۱۳ نفر اعلام کرد.

حسینعلی رضایی، مسئول روابط عمومی سپاه مازندران به خبرگزاری فارس گفت که ۱۳ نفر از مستشاران سپاه کربلای مازندران در سوریه کشته شده و ۲۱ نفر نیز زخمی شده اند.

طی روزهای اخیر گزارش‌هایی از حملات جبهه النصره، گروه نظامی وابسته به القاعده به شهرک خان‌طومان در حومه حلب و بازپس‌گیری آن از نیروهای دولتی سوریه منتشر شد.

در پی این گزارش‌ها، برخی سایت‌های داخلی ایران از کشته شدن تعدادی از نیروهای سپاه مازندران و نیروهای افغان تیپ فاطمیون حاضر در خان‌طومان خبر دادند. تصاویری نیز از کشته‌ها و اسرای این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود برخی از آنها ایرانی و افغانی هستند.

سایت جام جم آنلاین وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در توییتی تصاویر منتسب به این خبر را منتشر کرده است. یکی از این تصاویر مربوط به مکالمه نیروهای سپاه در سوریه است.

انتشار این گزارش‌ها موجب شده بود که روابط عمومی لشکر کربلای مازندران در اطلاعیه‌ای که روز شنبه ۱۸ اردیبهشت منتشر کرد با اشاره به کشته شدن "تعدادی از نیروی‌های مستشاری" جمهوری اسلامی ایران در شهرک خان‌طومان در نزدیکی شهر حلب سوریه، از مردم مازندران بخواهد که آرامش خود را حفظ کنند.

سپاه مازندران در این اطلاعیه دلیل کشته شدن نیروهای خود را نقض آتش‌بس از سوی "عوامل تکفیری" عنوان کند. سپاه مازندران همچنین گفت اصالت این تصاویر را تایید نمی کند.

وزارت خارجه ایران نقض آتش بس را محکوم کرد

معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با شبکه خبری العالم در انتقاد از درگیری های خان طومان سوریه گفت "در مذاکرات اخیر با مقامات سوریه یکی از موضوعات مورد توجه تهران و مسکو بررسی عوامل نقض آتش بس بود."

حسین امیرعبداللهیان به این شبکه عربی زبان حاکمیت ایران گفت "اقدام مشترک تروریست ها و گروه های مسلح بی مسئولیت در سوءاستفاده از قضای آتش بس در سوریه اثبات می کند که این جریان ها با حمایت خارجی به دنبال تداوم اقدامات نظامی هستند و هیچ اعتقادی به راه حل سیاسی ندارند."

او ضمن محکوم کردن نقض آتش بس توسط "گروه های تروریستی" گفت تروریست ها و گروه های مسلح مرتبط باید توسط جامعه جهانی محکوم شوند تا فرصت راهکار سیاسی فراهم شود.

جمهوری اسلامی ایران که از حامیان دولت بشار اسد محسوب می شود، در پشتیبانی از نیروهای دولتی سوریه در مقابل نیروی نظامی به این کشور اعزام کرده است. هر چند که ایران می گوید نیروهایش برای آموزش و کمک مستشاری در سوریه حضور دارند. از ابتدای حضور این نیروها در سوریه تا کنون بیش از ۲۶۰ نظامی ایرانی و نیروهای خارجی تیپ فاطمیون وابسته به ایران کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG