لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

ایران نیروهای سپاه در سوریه را کاهش داده است


پیشتر عکسهایی از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران از سوریه گزارش شده بود.
پیشتر عکسهایی از قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران از سوریه گزارش شده بود.

در حالی که مقام های ارتش ایران از اعزام نیروهای این نهاد نظامی به سوریه خبر داده اند، اما گزارش های دیگری از کاهش نیروهای سپاه پاسداران در خاک سوریه خبر می دهد.

روز دوشنبه، معاون هماهنگی نیروی زمینی ارتش به خبرگزاری تسنیم گفت که نیروی زمینی ارتش در سوریه حضور دارد.

علی آراسته اضافه کرد: "تیپ ۶۵ جزئی از نیروی زمینی ارتش است و ما از تیپ ۶۵ و هم یگان‌های دیگر به عنوان مستشار به سوریه نیرو اعزام می‌کنیم و این اعزام مختص تیپ ۶۵ تکاوری نیست و الان در آنجا مستشاران تیپ ۶۵ حضور دارند."

این نخستین بار است که حضور نیروهایی از ارتش جمهوری اسلامی ایران در خارج از مرزهای کشور اعلام می‌شود.

همزمان با این خبر، منابعی در سوریه و ایران به بخش انگلیسی صدای آمریکا گفته‌اند، اولین گروه از این مستشاران که ۳۵ نفر هستند، در حوالی شهر حلب سوریه مستقر شده‌اند و واحدهای واکنش سریع سوریه را آموزش می‌دهند.

کاهش حضور سپاه

با وجود اعلام حضور ارتش ایران در سوریه، اما به نظر می رسد در راستای توافق آتش بس سوریه، جمهوری اسلامی ایران حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه را کاهش می دهد.

در دو سال گذشته ایران هزاران نفر از پرسنل سپاه پاسداران را به سوریه فرستاد. اخباری نیز از کشته تعدادی از این نیرو‌ها که ایران آن‌ها را نیروهای مدافع حرم می‌نامد، در رسانه‌های ایران منتشر شده است. بخشی از این نیروهای شبه نظامی شهروندان کشورهایی چون افغانستان هستند.

اواخر ماه بهمن، جان کری وزیر خارجه آمریکا که به دنبال یافتن راه حلی صلح آمیز برای پایان جنگ داخلی پنج ساله در سوریه است، به کنگره آمریکا گفته بود ایران می‌خواهد نیروهای سپاه پاسداران در سوریه را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروهی دیگر از مقامات آمریکایی که نخواسته‌اند نامشان برده شود هم در گفتگو با این خبرگزاری، مساله خروج نیروهای سپاه را تایید کرده‌اند.

به گفته این مقامات، این موضوع باعث می‌شود بشار اسد در این جنگ داخلی بیشتر بر نیروهای دولتی سوری متکی باشد که نسبت به نیروهای سپاه پاسداران از توانایی و مهارت کمتری برخوردارند.

با این وجود همچنان گروه های شبه نظامی شیعه‌ای که از سوی ایران آموزش دیده‌اند و گروه حزب الله لبنان در میدان نبرد باقی خواهند ماند.

در تازه‌ترین تحول در جنگ داخلی سوریه، روز دوشنبه وزارت دفاع آمریکا تایید کرد ابوفراس السوری، از رهبران گروه جبهه النصره، وابسته به القاعده، به همراه چند پیکارجوی دیگر در یک حمله هوایی در حومه ادلب کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز از نزدیک شدن نیروهای ارتش آزاد سوریه به شهر الرای در حوالی مرز ترکیه که در اختیار داعش است، خبر داد.

XS
SM
MD
LG