لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

ابراز تاسف مشاور اوباما از تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره


ابراز تاسف مشاور اوباما از تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

یکی از مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره آمریکا به شدت انتقاد کرد و آن را اقدامی «مخرب» خواند.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا گفت نه تنها تصمیم نتانیاهو باعث تأسف است، بلکه به بافت روابط دو کشور نیز آسیب می رساند.

خانم رایس این مطلب را سه شنبه شب در مصاحبه ای با چارلی رز، مجری یک شبکه تلویزیونی آمریکایی بیان کرد و گفت تصمیم آقای نتانیاهو تا حدی جهت گیری های حزبی را وارد روابط دو کشور کرده است.

جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، از آقای نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره دعوت کرده است. سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره قرار است روز ۱۲ اسفند انجام شود.

کاخ سفید می گوید دعوت جان بینر از نخست وزیر اسرائیل خلاف تشریفات رایج دیپلماتیک برای حضور رهبر یک کشور خارجی است و با رئیس جمهوری آمریکا در این مورد هماهنگی نشده بود.

آقای نتانیاهو گفته این دعوت را برای بیان نگرانی های کشورش در مورد توافق احتمالی نهایی اتمی میان گروه ۱+۵ با ایران پذیرفته است. نخست وزیر اسرائیل گفته اختلاف شخصی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ندارد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به طور غیر مستقیم پاسخ آقای نتانیاهو را داد و گفت سیاست ما این است که ایران سلاح اتمی نداشته باشد.

آقای کری گفت «آنهایی که این طرف و آن طرف می دوند و می گویند ما توافق را دوست نداریم، نمی دانند توافق چه هست. هنوز توافقی نیست! من هشدار می دهم که همه تا نتیجه مذاکرات شکیبایی نشان دهند.»

سناتورهای دموکرات، دیک دربن و داین فاینستاین، گفته اند برای برقراری توازن از آقای نتانیاهو دعوت کردند هنگامی که در واشنگتن است، با گروهی از دموکرات ها ملاقاتی خصوصی داشته باشد. نخست وزیر اسرائیل بلافاصله این دعوت را رد کرد.

در پاسخ کتبی آقای نتانیاهو ابراز نگرانی شده است که چنین دیداری ممکن است سو تعبیرهای حاکی از جهت گیری های حزبی را تشدید کند.

در این میان، گزارش شده که دولت اسرائیل سعی دارد از سفرای کشورهای عرب در واشنگتن به خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، برای شرکت در سخنرانی آقای نتانیاهو در کنگره دعوت کند که این امر تاکنون بدون نتیجه مانده است.

از طرف دیگر روز چهارشنبه دفتر نخست وزیر اسرائیل گزارشی را که گفته بود مشاور امنیت ملی آقای نتانیاهو نیز مخالف تصمیم او است، رد کرد. در این گزارش که روز چهارشنبه منتشر شده، آمده است هنگامی که اخیراً یوسی کوئن، مشاور امنیت ملی آقای نتانیاهو در واشنگتن بود، حداقل با دو نفر از مخالفت خود با سخنرانی نخست وزیر در کنگره آمریکا صحبت کرده بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG