لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

نتانیاهو: سخنرانی در کنگره آمریکا را لغو نمی کنم


تأکید نتانیاهو بر سخنرانی در کنگره
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

نخست وزیر اسرائیل می‌گوید دعوت جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا برای حضور در نشست مشترک کنگره و سخنرانی در باره برنامه هسته‌ای ایران را پذیرفته و حاضر به لغو آن نیست.

بنیامین نتانیاهو در یک گردهمایی انتخاباتی در اورشلیم، بار دیگر تاکید کرد با وجود فشارها برای لغو سفر به آمریکا، او به واشنگتن خواهد رفت تا در مورد تهدیدی که برنامه هسته‌ای ایران متوجه اسرائیل و منطقه می‌کند، نگرانی خود را به اطلاع نمایندگان کنگره آمریکا برساند.

نخست وزیر اسرائیل خطاب به حاضران گفت «یک توافق بد با ایران که در مونیخ در حال شکل گیری است، موجودیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد. از این رو مصمم هستم با سفر به واشنگتن موضع اسرائیل را برای نمایندگان کنگره و مردم آمریکا تشریح کنم.»

با این حال، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، علت خودداری از دیدار با نتانیاهو را چنین توضیح داد «در مورد نخست وزیر نتانیاهو، همانطور که پیشتر گفته‌ام، من دائم با او صحبت می‌کنم. تیم‌های ما دائما هماهنگی می‌کنند، اما سیاست ما این است که با رهبران کشورها در آستانه انتخاباتشان دیدار نکنیم.»

آقای اوباما افزود «با وجود آن که آنگلا را خیلی دوست دارم، او قطعا دو هفته پیش از انتخابات آلمان به کاخ سفید دعوت نمی‌شد و شک دارم که او نیز خواهان چنان دعوت و دیداری می‌شد.»

جان بینر رئیس مجلس نمایندگان، بدون مشورت با کاخ سفید از نخست وزیر اسرائیل دعوت کرد با حضور در نشست مشترک کنگره که اکنون جمهوریخواهان در هر دو مجلس آن اکثریت را در اختیار دارند، سخنرانی کند.

اما دموکرات‌ها با این اقدام جان بینر مخالفت کرده‌ و گفته‌اند در جلسه سخنرانی نتانیاهو شرکت نخواهند کرد.

وال استریت ژورنال اظهار نظر یکی از خوانندگان آن روزنامه را چاپ کرده که سخنرانی نتانیاهو در کنگره را عامل آسیب رساندن به رابطه خوب آمریکا-اسرائیل خوانده و می‌نویسد آقای نتانیاهو باید بداند که این مناسبات تا چقدر برای اسرائیل اهمیت حیاتی دارد.

XS
SM
MD
LG