لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

سفیر اسرائیل: نتانیاهو هرگز قصد بی‌احترامی به اوباما نداشته است


سفیر اسراییل در آمریکا روز جمعه در گفتگو با نشریه آتلانتیک گفت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل هرگز قصد بی‌احترامی به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده را نداشته است.

ران درمر در این گفتگو با بیان این که نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا بر روی برخی از مسائل، اختلاف نظر داشته‌اند، گفت «با این حال آقای نتانیاهو هرگز به پرزیدنت اوباما بی‌احترامی نکرده و اگر برخی چنین احساسی کرده‌اند، بطور حتم نیت نخست وزیر اسراییل چنین نبوده است.»

دعوت جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره زمانی صورت گرفت که باراک اوباما هشدار داده است تصویب هر طرح تحریمی علیه تهران شانس موفقیت مذاکرات جاری با آن کشور را به مخاطره می‌اندازد.

از سوی دیگر آقای نتانیاهو و بسیاری از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات حامی اسرائیل، خواستار موضع سختگیرانه‌تر و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شده‌اند.

به گفته سفیر اسرائیل در واشنگتن، سفر بنیامین نتانیاهو به آمریکا تنها یک هدف دارد، و آن سخنرانی درباره ایران است که آشکارا موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند. وی همچنین افزود بقای اسرائیل مساله طرفداری و یا اختلافات حزبی نیست، بلکه مساله‌ای برای همه آمریکایی‌ها نیز هست، چون ایرانی‌ها در پی نابودی اسرائیل هستند، و آمریکا را هم تهدید می‌کنند.

سناتور هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا روز پنجشنبه گفت آقای نتانیاهو روز پیش از آن به او تلفن کرد تا توضیح دهد چرا جمهوریخواهان با کاخ سفید در مورد دعوت از او برای سخنرانی مشاوره نکرده‌اند. به گفته هری رید «درست نبود من به او بگویم که نیاید.»

نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان نیز روز چهارشنبه گفت با نتانیاهو گفتگوی تلفنی داشته است که در آن تصریح کرده این سخنرانی می‌تواند پیام نادرستی در ارتباط با فرصت دادن به مذاکرات با ایران ارسال کند.

دفتر نخست وزیر اسراییل روز پنجشنبه تایید کرد که آقای نتانیاهو در روزهای اخیردر تماس با دموکرات‌ها بوده است، اما ظاهرأ تاکنون تلاش او برای جلب حمایت دموکرات‌ها، در ارتباط با سخنرانی در کنگره آمریکا در اسفند ماه، موفقیت آمیز نبوده است.

XS
SM
MD
LG