لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

افشای اسناد اختلاف نظر نتانیاهو و موساد در مورد تهدید اتمی ایران


افشای اسناد اختلاف نظر نتانیاهو و موساد در مورد تهدید اتمی ایران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

اسناد جدید محرمانه سازمان‌های اطلاعاتی چند کشور جهان که اخیرا افشا شده، نشان می‌دهد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، و سازمان جاسوسی آن کشور، موساد، نظرات متضادی در مورد برنامه هسته‌ای ایران و تهدید ناشی از آن داشته‌اند.

این اسناد را شبکه تلویزیونی الجزیره و روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر کرده‌اند و شامل اطلاعات محرمانه سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل، روسیه، بریتانیا، استرالیا و آفریقای جنوبی است.

یک سند مربوط به ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۲ میلادی، موساد برخلاف نظر بنیامین نتانیاهو، معتقد بوده است که ایران به اندازه کافی اورانیوم برای غنی‌سازی بیشتر در اختیار ندارد.

این موضوع از آنجایی اهمیت دارد که در همان سال، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی معروف خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با کشیدن طرحی از یک بمب و خط قرمز گفته بود نباید گذاشت ایران به مرحله دوم غنی سازی و دستیابی به بمب اتم برسد.

اسنادی که در اختیار روزنامه گاردین و الجزیره است، نشان می‌دهد که موساد چند هفته پس از آن سخنرانی در اطلاعاتی که با سازمان جاسوسی آفریقای جنوبی به اشتراک گذاشته بود، با نظر آقای نتانیاهو موافق نبوده است.

بر اساس سند موساد، ایران در آن مرحله، در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی)، فعالیتی برای ساخت سلاح هسته‌ای انجام نداده و بر روی فعالیت‌های مشروع در راکتورهای هسته‌ای متمرکز بوده است.

مویه داگان رئیس وقت موساد، در اوایل سال ۲۰۱۲ گفته بود که حمله به ایران راه درستی نیست.

گاردین و الجزیره گفته‌اند اسناد بدست آمده را که مربوط به سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ است، به تدریج و با هماهنگی هم منتشر خواهند کرد.

برخی رسانه‌ها فاش شدن اسناد محرمانه اطلاعاتی اخیر را بزرگترین درز اسناد اطلاعاتی از زمان اقدامات ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین سازمان اطلاعات ملی آمریکا دانسته‌اند.

ادوارد اسنودن در ماه ژوئن ۲۰۱۳، اسناد گسترده‌ای را از برنامه‌های شنود و دسترسی به ایمیل‌ها و اطلاعات خصوصی شهروندان منتشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG