لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

مسئول حقوق بشر سازمان ملل: تفکر داعش مانند «نازی‌ها» است


عکس آرشیوی از زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، که نخستین عرب مسلمانی است که به این مقام رسیده، روز پنجشنبه از موزه هولوکاست در واشنگتن دیدار کرد. او همچنین نخستین کسی است که در این مقام از این موزه دیدار می‌کند.

زید رعد الحسین که از شاهزادگان اردنی است، در سخنرانی که در این موزه ایراد کرد، با تاکید بر لزوم پیشگیری از بروز قساوت‌ها، گفت همه باید از نسل کشی هولوکاست «درس بیاموزند» و از خود بپرسند «چرا این همه انسان عادی می‌توانند به راحتی و بدون هیچ احساس گناه، آدم بکشند.»

آقای رعدالحسین در ادامه گفت وحشت از هولوکاست کلید درک کشتارهای اخیر مردم بی دفاع به دست پیکارجویان اسلام‌گرا در عراق، سومالی، نیجریه و نقاط دیگر جهان، و زنده سوزاندن خلبان اردنی است.

او همچنین گفت این گروه‌ها برغم آن که می‌گویند تحت نام اسلام عمل می‌کنند، «تکفیری» یا «غیر مؤمن»هستند. که به گفته او، مانند «نازی‌ها» پیروان خود را با دروغ‌های نژادپرستانه، گمراه می‌کنند.

این مقام بلندپایه سازمان ملل پادزهر این مشکل را آموزش حقوق بشر به کودکان از ۹ سالگی دانست و گفت «به این ترتیب از مدارس کاتولیک گرفته تا مدارس غیرمذهبی و مدرسه‌های اسلامی و حتی در کودکستان‌ها، کودکان باید ارزش‌های اساسی حقوق بشری یعنی برابری، عدالت و احترام را بیاموزند.»

سخنرانی زید رعد الحسین شنوندگانی بیش از ظرفیت سالن را به داخل جذب کرده بود، که در میان آنهاعده‌ای از بازماندگان نسل‌کشی آلمان نازی بودند که اکنون به صورت داوطلبانه در موزه کار می‌کنند. یکی از آنها، متولد سال ۱۹۲۲ در اتریش، که توانسته بود از طریق کوه‌های پیرنه از دست نازی‌ها بگریزد، گفت «سخنان آقای زید کاملا به جا و درست بود.»

وی همچنین افزود «واقعا پرسش مهمی است که چطور می‌شود این کار (آموزش حقوق بشر) را انجام داد، و جهان تا چه اندازه خواست انجام این کار را دارد. چون همه مشت خود را بالا می‌برند و می‌گویند چه کار وحشت انگیزی، و بعد به سراغ کار و زندگی شان می‌روند.»

XS
SM
MD
LG