لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

وزارت خارجه آمریکا از افزایش کمک‌ها به اردن خبر داد


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه با ملک عبدالله پادشاه اردن دیدار و در مورد مسائل منطقه ای گفتگو کرد و با توصیف کردن اردن به عنوان یک متحد پایدار و باثبات در منطقه‌ای پرچالش، گفت فشارها بر اردن افزایش یافته و آن کشور نیازمند کمک است.

جان کری اين فشارها را ناشی از نقش اردن در تلاش‌های بین‌المللی جهت حل مسائلی چون بحران سوریه، صلح خاورمیانه، افزایش شمار پناهجویان، مبارزه با تروریسم و همچنین اجرای اصلاحات داخلی ذکر کرد.

در همین زمینه وزیر خارجه ایالات متحده و ناصر جوده همتای اردنی او، تفاهم‌نامه‌ای به‌امضا رساندند که بر اساس آن آمریکا کمک خود را به اردن افزایش خواهد داد.

به گفته آقای کری «افزایش نیاز، مستلزم افزایش کمک است. به این دلیل تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا می‌کنیم، ورای رویه‌های سابق است.»

وی در ادامه افزود «در ۵ سال گذشته، ما سالانه ۶۰۰ میلیون دلار کمک کرده‌ايم. از امروز تا پایان سال ۲۰۱۷ این رقم به‌سالی یک میلیارد دلار افزایش داده خواهد شد، که به امور اقتصادی و امنیتی و همچنین کمک‌های فنی اختصاص داده خواهد شد. دسترسی اردن به وام تضمین شده در سطح بین‌المللی جهت اجرای اصلاحات آن‌کشور را نیز تسهیل کردیم.»

قرارست ملک عبدالله با جو بایدن، معاون رئيس جمهوری آمريکا، نیز ملاقات کند. اما انتشار تصاویر مربوط به قتل فجیع معاذ الکساسبه، خلبان اردنی که در اسارت گروه داعش بود، سفر پادشاه اردن به آمریکا را تحت الشعاع قرار داد و او تصمیم به بازگشت به اردن گرفت.

اردن یکی از کشورهایی است که با ایالات متحده همکاری نزدیکی در مورد صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و همینطور مبارزه با گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) دارد.

طبق آمار دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل بیش از ۶۰۰ هزار آواره ثبت شده سوری در اردن اسکان داده شده‌اند. اکنون با احتساب عراقی‌ها، اردن میزبان بیش از ۸۰۰ هزار پناهجو از آن دو کشوراست. جمعیت اردن خود زیر ۷ میلیون نفر است.

XS
SM
MD
LG