لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

عباس: هولوکاست فجیع ترین جنایت جهان مدرن


محود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی
محود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی

تنها چند روز پس از شکست گفتگوهای صلح بین فلسطینی ها و اسرائیل، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین در اقدامی که ظاهرأ برای به دست آوردن دل اسرائیلی هاست، واقعه هولوکاست را فجیع ترین جنایت جهان مدرن خواند.

اسرائیل در واکنش به توافق دو گروه فلسطینی فتح و حماس برای تشکیل یک دولت موقت مشترک و برگزاری یک انتخابات عمومی در سال جاری میلادی، اعلام کرد که گفتگوهای صلح را به حالت تعلیق در می آورد.

محمود عباس روز یکشنبه در بیانیه ای، همزمان با مراسم گرامیداشت ۶ میلیون قربانی هولکاست که هر سال در اسرائیل برگزار می شود، ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان یهودی، آن واقعه را «فجیع ترین جنایت علیه بشریت در جهان مدرن» خواند.

خبرگزاری رویترز می نویسد آقای عباس قبلأ هم کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم را محکوم کرده و به اتهاماتی که علیه او مطرح بود، که گفته می شد از انکارکنندگان هولوکاست است، پاسخ داده بود؛ اما زمان انتشار چنین بیانیه ای، آن هم یک روز پس از آن که اعلام کرد به گفتگوهای صلح پایبند است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در واکنش به این بیانیه گفت که محکوم کردن هولوکاست توسط محمود عباس با همپیمانی او با حماس همخوانی ندارد و از وی خواست که توافق با حماس را بر هم بزند.

رویترز با استناد به متن گفتگوی آقای نتانیاهو با شبکه تلویزیونی سی بی اس (CBS) آمریکا از وی نقل می کند «اسرائیل در گفتگوهای صلحی که با دولت فسلطینی مورد حمایت یک گروه اسلامگرا انجام شود شرکت نخواهد کرد ... پرزیدنت عباس باید تصمیم بگیرد که آیا پیمان با حماس را می خواهد یا صلح با اسرائیل را.»

این خبرگزاری روز شنبه نیز از آقای عباس نقل کرده بود که دولت فلسطینی آینده، خشونت را طرد می کند و اسرائيل را به رسميت خواهد شناخت. وی پیشتر گفته بود دولت وحدتی که با حماس تشکیل خواهد شد برنامه سیاسی او را دنبال خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG